Boğaziçili öğrenciyi evde bulamayan polis balyozlarla evin duvarını yıktı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü protesto eden öğrencilerin yaşadığı evlere şafak baskını operasyon düzenleyen polis, hakkında gözaltı kararı bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini evde bulamayınca duvarı balyozlarla yıkıp içeri girdi.

Seçimlerde AKP’den aday olan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilerin evlerine polis şafak vakti baskın düzenledi. Gözaltı kararı bulunan bir öğrencinin adresine giden polis, genci evde bulamayınca koçbaşı ile kapıyı kırmaya çalıştı. Kapı kırılmayınca ise duvarı kırarak içeri girdi.

Müvekkilinin kendisine kapının fotoğrafını gönderdiğini belirten avukat Metin Sezgin, “Sabah saatlerinde müvekkilim beni aradı ve fotoğrafı gönderdi. Kendisinin değil ailesinin yaşadığı ve resmi olarak ikametgahının bulunduğu adrese baskın yapılmış. Evde kimseyi bulamamışlar. Bulamayınca kapıyı koçbaşı ile kırmaya çalışmışlar. Kapı da kırılmayınca duvarı kırmışlar.” dedi.

Sezgin, müvekkilinin hakkında gözaltı kararı bulunduğunu ancak gözaltına alınmadığını da ifade etti.

EMNİYETTE ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI VE DARP

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 17 öğrenci için 2 gün gözaltı süresi verildiğini söyleyen avukat Ezgi Önalan, öğrencilerin 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu ve polise muhalefet suçlamasıyla gözaltına alındıklarını belirtti.

Şafak vakti evleri basılan öğrencilerin emniyette çıplak arama dayatmasıyla karşılaştıklarına dikkat çeken avukat Önalan, öğrencilerden bazılarının darp edildiğini söyledi.

Önalan, ” Sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaşmışlar. Gözaltına alınırken telefonlarına el konulanlar var, darp edilenler var, darp raporları mevcut ” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin