BM’nin ‘serbest bırakın’ dediği eğitimci Özçelik, cezaevinde kalp krizi geçirdi, hastaneye götürülmedi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun ‘derhal serbest bırakın’ çağrısı yaptığı, Malezya’da MİT tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen eğitimci İsmet Özçelik’in cezaevinde 10 gün önce kalp krizi geçirdiği ortaya çıktı. Özçelik’in krize rağmen doktor muayenesine götürülmediği tespit edildi.

Temmuz ayı içinde Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan sonra 9 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Özçelik’in başına gelenleri oğlu Suat Özçelik duyurdu.

Babasının yaşadıklarını anlatan Özçelik,“Avukat ile görüştük. Babam İsmet Özçelik, 10 gün kadar önce hapis yattığı Denizli T tipi cezaevinde kalp krizi geçirmiş. Daha öncesinde de kalp rahatsızlığı vardı babamın. Koğuşunda fazladan 5 kişi daha var ve havaların sıcak olması bunu tetikledi muhtemelen. Krize rağmen babamı herhangi bir doktor muayenesine götürmemişler. Hapishanelere bir zulüm yeri değildir. Ancak BM kararınıuygulamayan mahkeme kalp hastası bir insanı hapsederek de zulmüne zulüm katmış oluyor. Hukuk yok, vicdan yok. Her şey tefessuh etmiş ülkede.” ifadelerini kullandı.

BM İnsan Hakları Komisyonu, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Af Örgütü’nden (Amnesty International) yardım ve dayanışma talep eden Suat Özçelik, babasının halen hangi koşullarda kaldığını ve güncel sağlık durumunu bilemediğini kaydetti.

TEDAVİSİNE İZİN VERİN

Özçelik,  “Babamın güncel olarak sağlığı şuan nasıl bilmiyorum. Ama 60 yaşında 10 yıl hapis cezası almış kalp hastası bir insanın stresten kaynaklı kriz geçirmesi beklenebilir bir durum ve gerçekleşmiş. Şuan ise önemli olan tedavi olup tahliye edilmesi.” Diyerek tedavisine izin verilmesini talep etti.

Cezaevlerindeki insan hakları ihlallerine duyarlı CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan da yardım istedi

Üç hafta önce  Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun derhal serbest bırakılması çağrısı yaptığı İsmet Özçelik hakkında tuhaf bir karar vermişti.  BM’nin Bank Asya’da hesabı olmak ve Bylock suçlamalarından ceza verilemeyeceği kararından sonra mahkeme, iddianamedeki bu suçlamaları düşürmesine rağmen, eğitimci Özçelik’e 9 yıl 11 ay hapis cezası vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin