BM: Veliaht Prens Selman, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturulmalı

Birleşmiş Milletler, İstanbul’da öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturma raporunu açıkladı. Soruşturmayı yürüten Birleşmiş Milletler Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar var” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 6 ay süren çalışmanın ardından açıklanan Callamard ve ekibinin raporunda, “Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır. Uluslararası insan hakları hukukuna göre Suudi Arabistan devleti cinayetten sorumludur” ifadelerine yer verildi.

“Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkları suistimal etmesinden dolayı Türk Hükümeti’nden özür dilemeli” denilen BM raporunda, Riyad yönetiminin cinayetteki sorumluluğunu kabul etmesi ve kurbanın yakınlarına tazminat ödemesi gerektiği belirtildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i, uluslararası bir cezai soruşturma başlatmaya çağıran ve kendi soruşturmalarının da yeterli delile ulaştığına işaret eden Özel Raportör Callamard, “Bu insan hakları soruşturması, Veliaht Prens hakkında cinayet konusundaki sorumluluğuyla ilgili yeterli ve güvenilir kanıtlar olduğunu göstermiştir. Guterres soruşturma başlatmalı.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin