‘Araklı’daki felaketin sebebi derelerin bozulması’

Meteoroloji ve afet yönetimi profesörü Miktad Kadıoğlu, Trabzon’da meydana gelen sel felaketi ile ilgili açıklamalar yaptı. Kadıoğlu, sel felaketinin nedenleri arasında derelerin yapısının bozulmasının bulunduğunu belirtti.

Meteoroloji ve Afet Yönetimi profesörü Mikdat Kadıoğlu, Trabzon’un Araklı ilçesinde çok sayıda vatandaşın ölümüne sebep olan sel felaketinin sebepleri üzerinde görüşlerini açıkladı.

Kadıoğlu, şu bilgileri verdi:

Sellerin 4 sebebi var:

1-Derelerin doğal yapısının bozulması,

2-Kentleşme ve arazi kullanımındaki olumsuz değişiklikler,

3-Sağanak şeklindeki aşırı yağışların artması

4-Kent genelinde ve özellikle kentin alçak yerlerindeki ekonomik unsurların ve nüfus yoğunluğunun artması.

“HESAPSIZ KİTAPSIZ HES’LER YAPILDI”

Günboyu gazetesinin haberine göre, Karadeniz’de yapılan HES’lerin derelerin yapısının bozulmasına neden olduğunu belirten Kadıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz’de ‘altına hücum’ şeklinde hesapsız kitapsız HES yapıldı. Bir HES suyu dereye bırakmadan öteki kaptı. Sonuç olarak pek çok dere kurutu. Atılan dinamitler de pek cok yeraltı suyunun yolunu değiştirdi ve kaynaklar da kurudu.”

“HES’lerin çoğu, borusunu açıkta bırakmış. Pek çoğu da dereye depoladığı malzemeyi almamış. Çok denetimsiz ve başıboşlar.”

“Karadeniz’de bina yapmanın da kendine özgün kuralları olmalı. Şimdi Türkiye’nin her yanına tek tip bina yapılması esas problem… “

“Karadeniz’de dere yatakları, sel yatakları, heyelan ve sel tehlike bölgeleri öncelikle belirlenmeli. Sonra uygun yere direkler üzerine, altı boş bina yapılmalı. Samsun Çarşamba’daki eski Türk evleri buna güzel örnekler oluşturur. “

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin