“Biz tarihimizi yazmazsak, başkaları kendi iftiralarını anlatacak”

Türkiye hükümetinin baskısı ile 23 yıllık kurumları elinden alınan Pakistan Türk Okulları (PAKTÜRK), tarihine ve değerlerine sahip çıkıyor. PAKTÜRK’ün öğretmen, idareci ve çalışanları, pakturkfile.org isimli internet sitesinde, 1995’ten 2018 yılına kadar Pakistan’da neler yaptıklarını, ülkenin eğitim hayatına sundukları katkıyı, öğrencilerin başarılarını, velilerle kurdukları dostluğu ve hatıralarını anlatıyor. 

PAKTÜRK Okulları, 2018 sonunda hukuksuz bir şekilde Türk Hükümeti’ne bağlı bir vakfa devredilmiş, yıllardır bu kurumlarda çalışan Türk öğretmenlerin oturum hakları iptal edilmiş ve Pakistan’dan çıkmaları sağlanmıştı.  

Dünyanın dört bir tarafına dağılan öğretmenler, Ocak 2021’de açtıkları internet sitesinde şu ana kadar 200’den fazla anı yayınladı. Seslerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için bir dizi proje üzerinde çalışmaya başladılar. Bunlardan ilki, 24 Ağustos’ta (Salı) yapılacak #PakistandanBendeKalan ve #WhatsLeftofPakistaninMe etiketli sosyal medya kampanyası. Kampanya çerçevesinde PAKTÜRK Okulları veya Pakistan’la bir şekilde irtibat kurmuş kişiler, kısa cümlelerle duygu ve düşüncelerini paylaşacak. Öğretmenler, PakTurkFile kurumsal sosyal medya hesaplarının öncülük edeceği kampanyaya, eğitime gönül veren herkesten destek bekliyor. 

Arslanhan: Kendi tarihimizi başkasının lekelemesine izin veremeyiz 

PAKTÜRK Okulları’nda yaklaşık 20 yıl görev yapmış, PakTurkFile’ın gönüllü çalışanlarından Osman Arslanhan, kendi tarihlerini anlatmanın hayati önem taşıdığını vurguluyor. Eğitim kurumlarına el koyanların, çeyrek asırlık, başarılarla dolu geçmişi de farklı göstermek istediklerini kaydeden Arslanhan, “Geride, Türk ve Pakistanlı eğitimcilerin nice fedakârlıkla inşa ettiği 23 yıllık beyaz bir sayfa var. Başkalarının bu parlak geçmişi istediği gibi anlatıp lekelemesine izin veremeyiz. Kendi tarihimizi doğru anlatmak için internet sitesini ve sosyal medya mecralarını iyi değerlendirmemiz lazım.” diyor. 

Arslanhan, şu an yaptıkları işi, 90’lı yılların ortasında PAKTÜRK temellerinin atılması kadar önemli gördüğüne değinirken, gerek internet sitesinde hatıraların yazılması gerekse sosyal medya üzerinden bunların duyurulması konusunda gelmiş geçmiş tüm mesai arkadaşlarından katkı beklediğini söylüyor.

Özdemir: Yakın ve orta vadede kitap, belgesel, film planlarımız var

PakTürkFile Editörü Mehmet Özdemir, internet sitesinde 7 ayda 200’den fazla hatırayı Türkçe ve İngilizce yayınladıklarını, PAKTÜRK’te görev yapmış onlarca eğitimcinin, fotoğraf, video ve anlatımlarıyla siteyi beslediklerini ifade etti. Farklı kampanyalarla bu desteği arttırmak istediklerini belirten Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı: “PAKTÜRK Okulları, ülkenin eğitim ve kültür hayatında yepyeni bir soluk olmuş, parmakla gösterilen bir dönem armağan etmiş. Biz bu dönemin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamaya çalışıyoruz. 1993 yılından itibaren Türkiye’den Pakistan’a giden eğitim sevdalılarının yaşadığı her şeyi kaydetmek istiyoruz. Bu hatıraların satır aralarında Türk Okulları’nın Pakistan tarihi var. Eğitimde ortaya konan bu güzelliklerden gelecek kuşakların alacağı çok şey olduğunu düşünüyoruz.” 

Söz konusu çalışmaları daha kalıcı hale getirmek için kitap ve belgesel gibi projeler üzerinde çalıştıklarına dikkat çeken Özdemir, şu ana kadar yazılan anılardan 5 ayrı kitap taslağı çıkarıldığını, bunların kısa süre sonra kamuoyunun istifadesine sunulacağını belirtti. Özdemir, eylül ayı içinde de bahsedilen projelere maddi kaynak sağlamak amacıyla GoFundMe yoluyla bağış kampanyası başlatacaklarını hatırlattı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Ali Akkız diye bir arkadaşımız vardı. `Kayıp Hilalin Peşinde Türk Eğitimcilerin Başkurdistan Hatıraları” ve “Hatırat-ı Hindistan” kitaplarını çıkarmıştı. Sanırım yayınlanan 8 kitabı olmuş. Şimdi de Tanzanya hikayelerini hazırlıyordu. Kısa süre önce tr724’de, orada vefat eden güzel bir insanla ilgili yazmıştı.
    Eğitimci arkadaşların hatıralarını önemsiyorum, bizler gibi oralara gidemeyenler de gidip görmüş gibi oluyoruz. Allah hepsinden razı olsun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin