Bisiklet deyip geçmeyin!

Bahar geldi ve bisiklet mevsimi başladı. Son yıllarda farklı yaş ve sosyo-ekonomik gruptan kişilerin ilgisini çekmeye başlayan bisiklet, çocuklara hediye ürünü olmaktan çıktı. Artık ulaşımı kolaylaştıran araç olmasının ötesinde sağlıklı yaşam için tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre bisiklet kullanmak, kasları güçlendiriyor, nefes almayı düzenliyor, kilo verdiriryor, kolesterol, yüksek tansiyon, eklem ve romatizma ağrılarına da iyi geliyor. Fakat bisiklet alırken de sürerken de dikkat edilmesi gereken noktalar var. Hem spor yapmak hem de bir ulaşım aracı olarak bisiklete binmek isteyenlerin dikkat edilmesi gereken konular var.

Yetişkinler bisiklet alırken önce gövde (kadro) boyuna dikkat etmeli

Doğru gövde olmayan bisikletlerde kullanıcı, bedenine büyük ya da küçük bisiklet kullandığı için istediği performansı alamaz. Bisiklet kullanırken ve sonrasında vücudunda ağrılar hisseder.

Jant seçenekleri önemli

Çocukların, boylarına ve bacak uzunluklarına göre bisiklet seçmesi önemli. Bacak boyunun yetişmediği bisiklette çocuklar zorlanabilir, vücutlarında ağrılar hissedebilir, yanlış jant seçimi kaza yapmalarına sebep olabilir.

Bisiklet binen herkes kask almalıdır

Kask, kazalara karşı korur. Kaskın yanı sıra eldiven ve gözlük kullanımı da sürücülere daha güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanı sağlar.

Bakım, ömrü uzatır

Bisiklete binen herkesin mutlaka evinde zincir yağı olmalı. Sürüş sırasında zincir, gelen tozlar nedeniyle kirlenir. Aktarıcı makaralarda da bu tozlardan dolayı yağlı tabakalar oluşur. Bisikleti haftalık olarak bulaşık sabunu ve süngerle çizmeden sabunlamak ve sonrasında mazot ve fırça ile bisikletin zincir ve ruble kısmını temizlemek gerekir. Bu işlemler sonrası zincir yağlandığı zaman bisikletin ömrü ve kullanımı kolaylaşır.

Her bisiklet kullanıcısının mutlaka bisiklete özel alyansa sahip olması gerekir. Bu sayede bijon, sele ayarı yapılabilir ya da herhangi bir gevşeyen vidayı anında sıkarak rahat bir bisiklet sürüşü sağlanabilir.

1 YORUM

  1. Çok iyi bir yayın. İzninizle bazı katkılarım olacak.
    1. Bulaşık deterjanında tuz vardır. Korozyona yol açar. Kullanmayın.
    2. Alyan değil Allen (hexagon) anahtar takımı olacak.
    3. Bisiklet seçerken selenin önünde ayakta durun. Ön kadro bacak aralarınızın alt noktasına tam dokunacak gibi olmalı. Kesinlikle daha yüksek olmamalı.
    4. Sele yüksekliğini ayarlarken birisi yardım edip bisikleti tutsun. Bisiklet düz dururken aşağıdaki pedala topuğunuzu koyun. Dizinizin tam düz olduğu yükseklik idealdir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin