Bir devrin sonu; Aziz Yıldırım devrildi

HABER-YORUM | EFE YİĞİT

Fenerbahçe’de 20 yıllık Aziz Yıldırım dönemi resmen kapandı. 1998’de başkanlık koltuğuna oturan Aziz Yıldırım, girdiği tüm kongrelerde başkanlık koltuğunu korumuştu. Ancak son yıllarda şampiyonluktan uzak kalınması Aziz Yıldırım’la tribünlerin arasını açmıştı. Taraftarın benimsediği Ali Koç değişimin adresi oldu. Ali Koç’un 4 misli fazla oy alarak Fenerbahçe’nin yeni başkanı olduğu kongre ile 20 yıllık Aziz Yıldırım dönemi de resmen kapanmış oldu.

1998’de yapılan kongrede bir oy farkıyla rakibi Vefa Küçük’ü geçip başkanlık koltuğuna oturan Aziz Yıldırım, her geçen yıl koltuğunu sağlama almıştı. İlerleyen yıllarda yola çıktığı ekibinden sivrilen isimlerin üzerini büyük bir ustalıkla çizdi. Takıma Anelka, Ortega gibi yıldızları kazandıran Hakan Bilal Kutlualp giderek taraftarın sevgilisi olunca devreye Aziz Yıldırım girip, biletini kesiyordu. Keza Sadettin Saran, kardeşi Ali Yıldırım da Aziz Yıldırım’ın bir kalemde harcadığı isimler oluyordu.

Sadece yöneticiler değildi üstü çizilen. 8 sezon Fenerbahçe formasını giyen Alex’i de bir kalemde siliyordu. Hem de ne gerekçeyle ama! Alex’in verdiği randevuya 15 dakika geç gelmesi ve karşısında laubali davranması. Komik ötesi bir gerekçe ama Aziz Yıldırım, Alex’i kovmayı kafasına koyduğu için sorun değildi. Oysa asıl sebep; tribünlerden Yıldırım aleyhine, Alex lehine yükselen tezahüratlardı.

Sezon başında iddialı demeçler veriyordu. Sezon sonunda tüm sözler unutuluyordu. Transferde tek belirleyici yine Aziz Yıldırım oluyordu. Teknik adamlar değil takımı Aziz Yıldırım şampiyon yapıyordu. Başarı Aziz Yıldırım’a başarısızlık teknik adama fatura ediliyordu. Fenerbahçe tarihinde ilk kez nisan ayında şampiyon olurken, başarının mimarı Ersun Yanal’ı yeni sezonun başlamasına bir kaç gün kala gönderiyordu.

‘En çok Galatasaray şampiyonluğu gören başkan’

Fenerbahçe – Galatasaray rekabeti Aziz Yıldırım’dan öncesi veya sonrası diye ikiye ayrılır olmuştu. Aziz Yıldırım öncesi Fenerbahçe şampiyonluk sayısında ezeli rakibine fark atarken, Aziz Yıldırım dönemi biterken Galatasaray şampiyonluk sayısında Fenerbahçe’yi geride bırakıyordu. Adını tarihe ‘en çok Galatasaray şampiyonluğu gören başkan’ olarak yazdırıyordu. Galatasaray dördüncü yıldızı formasına takarken, ligin diğer büyüğü Beşiktaş’ta Yıldırım döneminde 3. yıldızını takıyordu. Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe 6 şampiyonluk yaşarken, Galatasaray tam 10 kez şampiyonluk görüyordu. Galatasaray’ın 2000’de kazandığı UEFA Kupası için ‘tesadüf’ dedi. Avrupa’da final oynayacağı sözü gerçekleşmedi.

Futbol dışındaki branşlarda başarılı dönem

Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe döneminde herkesin kabul ettiği en önemli icraatı tesisleşme oldu. Önce Ülker Stadı’nı bitirdi. Hem de devletten destek almadan. İstanbul Ataşehir’deki Ülker Spor ve Etkinlik Salonu, Ankara Gölbaşı İncek mevkiindeki Fenerbahçe Kulübü Türk Telekom Ankara Tesisleri ve Düzce Topuk Yaylası Tesisleri de Yıldırım döneminde yapıldı. Sadece futbola değil diğer branşlara da önem verdi. Fenerbahçe basketbol ve voleybolda bir dünya  markası oldu. Basketbol Euro League’de Final Four’a kalıp Fenerbahçe son 3 yılda 3 kez final oynamayı başardı. Bir kez şampiyon oldu. Voleybolda dünya ve Avrupa şampiyonlukları geldi.

Basketbol ve voleybolda başarılara rağmen kulübün lokomotif branşı futbolda son 4 yılın kupasız kapatılması Aziz Yıldırım’la tribünlerin arasını bir kez daha ama bu kez kalıcı olarak kaçtı. Kadıköy’de ‘yönetim istifa’ sesleri daha fazla duyulmaya başlandı.

Artık değişimin zamanı gelmişti. 12 kongreden galip çıkan Yıldırım’ın karşısına bu kez ciddi bir aday çıkmıştı. Türkiye’nin en saygın işadamı ailesinden Ali Koç’un adaylığı aynı zamanda bir değişimin işaretiydi. Aziz Yıldırım’ın artık hikayesi bitmişti. Vaatleri bile dikkate alınmıyordu. 20 yılda yapamadığını önümüzdeki 3 yılda yapacağına kim inarnırdı ki? Türkiye’nin son yıllardaki cinneti olan ‘FETÖ’ safsatasına sarılmak bile Aziz Yıldırım’ı kurtarmaya yetmeyecekti. Son bir gayretle kongre üyelerinden bir 3 yıl daha istedi. Değişim rüzgarları o kadar sert esiyordu ki, tarihi bir hezimet yaşadı. Kullanılan 20 bin 736 oyun, 16 bin 92’sini Ali Koç aldı. 20 yıllık saltanatı çökerken Aziz Yıldırım’ın aldığı oy sadece 4 bin 644’de kaldı. Bir devir kapandı. Değişim süreci ilk Fenerbahçe’den başladı. Bakalım sonu nereye kadar devam edecek.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin