Bir açıklama da Rusya’dan: S-400’lerin teslimat süreci sorunsuz ilerliyor

ABD’nin “Türkiye S-400 alırsa, F-35 vermeyiz” şeklindeki çıkışının ardından Rusya’dan cevap niteliğinde bir açıklama geldi. Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostech’in Uluslararası İşbirliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov, Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemi teslimat sürecinin sorunsuz ilerlediğini söyledi.

Habertürk’ün aktardığına göre, Viktor Kladov, Defense News dergisine verdiği röportajda, Türkiye ve ABD arasında krize yol açan S-400 füze savunma sistemi konusu hakkında açıklamada bulundu.

Kladov: Bu bir ticaret, kimin hoşlandığına bakmayız

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’lerin teslimat sürecinin sorunsuz ilerlediğini belirten Kladov, şunları söyledi: “Kimin hoşlanıp kimin hoşlanmadığını göz ardı ederek müşterek hareket ediyoruz. Bu bir ticarettir. Bu yalnızca bir iştir. Bu Türk hükümetinin bizden talep ettiği bizim de onlara vermeyi istediğimiz bir sistemdir. Ve şu ana kadar süreç oldukça sorunsuz ilerliyor.”

Konuya dair Rus bir gazeteci ile olan anısı da paylaşan Kladov, “Gazeteci bana, ‘Eğer ABD Türkiye’ye F-35 vermemesi, sizin onlara Su-35 sağlayacağınız anlamına mı geliyor?’ şeklinde bir soru sormuştu. Ben de, ‘Bu iş öyle yürümüyor. Buna öncelikle Türk hükümetinin karar vermesi lazım’ şeklinde cevap vermiştim.” dedi.

Pentagon, dün “F-35 vermeyiz” demişti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Charlie Summers dün yaptığı açıklamad, Ankara’nın Rusya’dan S-400 füzesi alması halinde, bunun ciddi sonuçları olacağını söylemişti. Summers, Türkiye’nin bu durumda ABD’den Patriot hava savunma sistemi ve F-35 savaş uçağı alamayacağını ifade etmişti.

http://tr724.wpengine.com/abdden-turkiyeye-s-400-varsa-f-35-yok-uyarisi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin