Bildiri de ‘kontrollü’ çıktı: Emekli amirallerin ‘Montrö’ bildirisi yayımlanmadan AKP’li bakana da gönderilmiş

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen ‘kontrollü’ darbe girişiminden sonra 104 emekli amiralin imzaladığı ‘Montrö ve sarıklı amiral’ bildirisi de AKP’nin ‘kontrollü’nde yayınlandığı ortaya çıktı. Bildiriyi ilk yayınlayan Avaztürk’ün Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, bildiriyi kendisine gönderen ismin; bildiri henüz yayımlanmadan önce AKP’li bir bakana da gönderdiğini itiraf etti.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, Halk TV’de yayımlanan Haberaktif programında çarpıcı açıklamalar yaptı. Çakır, metin herhangi bir yerde yayımlanmadan önce şu an kabinede görev alan bir AKP’li bakana gönderildiğini ifade etti.

Hangi bakana gittiğini de bildiğini söyleyen Çakır, bakanın ismini açıklamak istemediğini ifade etti.

Zihni Çakır, “Neden bu metin bir AKP’li bakana gönderilmiş?” sorusuna, “Bir darbe çağrışımı yaptığını düşündükleri için göndermişler” diye cevapladı.

Zihni Çakır’ın açıklamaları şöyle:

“AvazTürk’ün bu metni yayınlamasının altında herhangi bir kurum yada kişiye kumpas amacı yoktu. Bildiri metninin bana geldiği saati savcılık ifademde de anlattım. 23.10’da bu metin bana geldi. 23.27’de AvazTürk’ün haber paneline yükledim. Pasife aldım çünkü net olarak teyit etmem gerekiyordu. Kaynaklarımla görüştüm. Teyidini aldım. 23.40’da yayınladım. Son kaynağımla görüşmem bittikten sonra 23.50 sularında sosyal medyadan paylaştım.

Bildirinin altındaki tarihin 6 Nisan olduğunu söylendi. Semih komutan kendisine gönderilen metinde Yüce Türk Milletine ifadesi olmadığını söyledi. Bildiriyi okuduktan sonra imzalamaktan imtina eden 3 tane kaynağım var benim. Bunlardan birisine ulaşabildim ve görüştüğümde kendisine bildirinin 17.00 sularında geldiğini, bildirinin AvazTürk’te yayınlanan metinle birebir aynı olduğunu, hatta 17.00 sularında kendisine bildiri geldiğinde bu bildirinin gece yarısından sonra yayınlanacağını bizzat bana iletti.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin