Biden: Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz; masaya geri döndük

ABD Başkanı Joe Biden, BM Genel Kurulundaki konuşmasında, sorunların çözümü için diplomasiden yana oldukları mesajını verdi. Biden, “Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz” dedi.

Başkan Biden, ABD’nin iklim değişikliği, küresel sağlık ve pandemi hafifletme gibi uluslararası konularda liderlik rolünü geri aldığını da vurgularken, “Uluslararası forumlarda, özellikle de Birleşmiş Milletler’de, dikkati odaklamak ve ortak zorluklara karşı küresel eylemi teşvik etmek için tekrar masaya döndük” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) 76’ncı Genel Kurulu 100’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımı ile bugün New York’ta başladı. Pazartesi gününe kadar sürecek BM Genel Kurulunun ilk gününde ABD Başkanı Joe Biden da bir konuşma yaptı. ABD Başkanı sıfatıyla ilk kez BM Genel Kuruluna katılan Biden, konuşmasında Çin’e işaret ederek ABD’nin “yeni bir Soğuk Savaş” istemediğini vurguladı ve dünyadaki sorunların çözümünde diplomasiden yana olduğu mesajını verdi.

“Yeni bir Soğuk Savaş veya kesin olarak ayrılmış bloklardan oluşan bir dünya” istemediklerini vurgulayan Biden, dünyanın büyük güçlerinin uluslararası ilişkilerini titizlikle şekillendirme sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Biden, bu nedenle de sorumluluk içinde yürütülen bir rekabetin anlaşmazlığa dönüşmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Ekonomik ve askeri olarak güçlenen Çin’i en büyük sınama olan gören Biden konuşmasında doğrudan Çin’den söz etmemekle birlikte ABD’nin sert bir rekabete hazır olduğunu, ortak ve müttefiklerinin yanında bulunduğunu ve güçlü ülkelerin zayıf olanlar üzerinde egemenlik kurma çabalarına karşı durduğunu belirtti.

ABD’nin Afganistan’dan birliklerini çekme kararını savunan Biden, bunun diplomaside yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi. “Bu dönemde amansız bir savaşa son verirken, yeni amansız bir diplomasi dönemi başlattıklarını” belirten Biden, askeri şiddetin sadece son çare olarak kullanılması gerektiğini vurguladı.

Biden konuşmasında ABD’nin “diğer alanlarda yoğun görüş ayrılıkları yaşasa bile” sorunları aşma yönünde barışçı çözümler için çaba gösteren her ülke ile iş birliğine hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’nin tarihi ortakları ile iş birliğinin sürdürülmesine de vurgu yapan Başkan Biden, “Güvenliğimiz, refahımız ve özgürlüğümüz bence daha önce hiç olmadığı kadar birbirine bağlı” şeklinde konuştu. “Bu nedenle de daha önce olmadığı kadar çok iş birliği yapmalıyız” ifadesini de sözlerine ekleyen Biden, küresel koronavirüs pandemisi, iklim değişikliği ve dünya genelinde barış ve güvenliği aşılması gereken zorluklar olarak sıraladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin