Biden, İklim Zirvesi’nde Erdoğan’ı dinlemedi!

ABD Başkanı Joe Biden’ın 26 ​Mart’ta 40 ülke liderine ve Avrupa Birliği’ne (AB) gönderdiği davet üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ev sahipliğindeki sanal iklim zirvesi başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, online zirvede yaptığı konuşmada, “Dünyadaki hiçbir ülke bu sorunu yalnız başına çözemez. Hep beraber harekete geçmeliyiz. Küresel ısınmayı sınırlandırmak için en önemli on yılın içindeyiz. Başka bir seçeneğimiz yok, bunu yapmalıyız” dedi.

Liderler sunumlarını yaparken her birini dikkatle dinleyen Biden, AKP lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemedi! Biden’ın bir süreliğine programdan ayrıldığı sırada Erdoğan’ın konuşma sırası geldi. Bu esnada Biden’ın koltuğuna Dışişleri Bakanı Antony Blinken oturdu. Biden salondan ayrıldıktan sonra, Meksika, Suudi Arabistan liderleri de konuşma yaptı. Toplantıda dikkat çeken bir diğer detay ise konuşma sırası alfabetik olarak belirlenmesine rağmen Erdoğan’a söz hakkı sondan ikinci sırada verildi.

Obama’dan sonra başkanlığa gelen Donald Trump döneminde ABD, Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmiş, belirlenen hedefe de bağlı kalmamıştı. ABD, Biden ile Paris Anlaşması’na geri döndü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin