Beyin kanaması geçiren Kerimov öldü iddiası

Pazar günü beyin kanaması geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı açıklanan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un öldüğü ileri sürüldü. Önceki gün hastaneye kaldırıldığı ortaya çıkan Kerimov’un ölüm iddiası sosyal medyada farklı kaynaklarca dile getirildi. Fergananews haberine göre Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov iki gün önce geçirdiği beyin kanaması sonucunda 29 Ağustos, Pazartesi günü öğleden sonra hayatını kaybetti. Kızı Lola Kerimova, sosyal paylaşım sitesinde, babası Kerimov’un cumartesi günü beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

Kerimova, çeşitli dedikoduların önüne geçmek amacıyla bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduğunu belirterek Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov’un yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve doktorların durumunu stabil olarak değerlendirdiğini duyurmuştu. Özbekistan hükümeti, 78 yaşındaki Cumhurbaşkanı Kerimov’un hastanede tedavi gördüğünü dün açıklamış ancak sağlık sorununa ilişkin bilgi vermemişti. Kerimov, 1989 yılından bu yana Özbekistan’ı yönetiyordu.

Ülkesini 27 yıldır otoriter bir anlayışla yönetmesiyle tanınan Kerimov, Özbekistan’ı büyük ölçüde özellikle Batı Dünyası’ndan tecrit edilmiş bir ülke olarak konumlandırmıştı. 2005 yılından sonra Amerika ve Batı Bloku ile ilişkileri bozulan Özbekistan, Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye olsa da, birçok uluslararası organizasyona aktif bir şekilde katılmıyor ve ithal ikameci ekonomi politikalarıyla dışarıya büyük ölçüde kapatılmış bir ülke izlenimi veriyordu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin