Belçika’da karantina tedbirleri geri döndü

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, bugün yaptığı basın toplantısında hafifletilen karantina tedbirlerinin yeniden işleme konulacağını açıkladı. “Uzun süreli bir istikrar döneminden sonra, biz de İngiliz varyantının ülkemizde dominant hâle geldiğini gördük,” diyen De Croo, hastanelerin yoğunlaşmasına dikkat çekti.

Ülkede uzunca bir süredir durağan ilerleyen günlük yeni vaka grafiği, son günlerde yükseliş trendine girmişti. Son haftanın ortalaması günlük 4,250 yeni vaka olarak tespit edildi.

De Croo’nun toplantı yaptığı Danışma Kurulu’nun da tavsiyeleriyle 26 Mart’tan itibaren eğitim yeniden uzaktan yapılmaya başlanacak. Ancak okul öncesi eğitim (kindergarten) olduğu gibi devam edecek. Okulların Paskalya Bayramı’nın da ardından 19 Nisan’da açılması planlanıyor.

Elzem olmayan dükkânların yeniden kapatılması gündemde. Berberler, kuaförler ve güzellik salonları da Cumartesi gününden itibaren kapanacak.

Tedbirlerin gevşetilmesiyle açık havada 10 kişi bir araya gelebiliyordu, yeni tedbirlerle birlikte bu sayı tekrar 4’e düşürülecek. Bu sayıya 12 yaşından küçükler dâhil değil.

Paskalya tatilinde planlanan okul dışı aktiviteler ve kamplar devam edebilecek ancak sadece tatil döneminde geçerli olmak üzere.

Belçika’da devlet şirketlere eğer mümkünse çalışanlarını evden çalıştırmalarını şart koşmuştu ancak denetimler çok sıkı değildi. Yeni tedbirlerle birlikte hem cezalar hem de denetimlerin sıklaştırılması gündemde.

Ayrıca zorunlu olmayan seyahat yasakları da devam edecek. Başbakan De Croo, Paskalya tatili boyunca sınırda kontrollerin sıklaştırılacağını da duyurdu. Gece 12’den sonra var olan sokağa çıkma yasağı da aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Bunun yanı sıra De Croo, Mayıs sonuna kadar 65 yaş üstü vatandaşlarının tamamının aşılanmasını planladıklarını söyledi. “Virüs son günlerde ayaklarımızı yeniden yere basmamıza yol açtı. Bu bir, alçak gönüllülük testi; politika yapıcılar, uzmanlar ve hepimiz için,” dedi.

Tedbirlerin bir ay boyunca uygulanacağı, sonrasında yeniden açıklama yapılacağı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin