Belçika’da hükümet dağıldı

Belçika’da Başbakan Charles Michel’in Birleşmiş Milletler Göç Paktı’nı imzalama kararı alması üzerine koalisyonda yer alan partilerden Yeni Flaman İttifakı (N-VA) hükümetten çekildi.

N-VA üyesi İçişleri Bakanı Jan Jambon RTBF televizyon kanalında bir açıklama yaparak hükümetten çekildiklerini kamuoyuna duyurdu. Jambon kendisiyle birlikte maliye, savunma bakanları ve göçten sorumlu devlet müsteşarının da istifa ettiğini söyledi. Böylece Belçika’da genel seçimlere beş ay kala Charles Michel hükümeti parlamentodaki çoğunluğu kaybetmiş oldu.

MICHEL, REST ÇEKMİŞTİ

Belçika Başbakanı Charles Michel Perşembe günü parlamentoda yaşanan tartışmada Flaman milliyetçisi ve muhafazakâr N-VA’nın itirazlarına rağmen Fas’ta BM Göç Paktı’nın imzalanacağı Birleşmiş Milletler Konferansı’na gitme kararı aldığını açıklamıştı. Koalisyonu oluşturan diğer üç parti de BM Göç Paktı’nın imzalanmasını savunuyor.

Parlamentoda perşembe günü yapılan oylamada Birleşmiş Millet Göç Paktı’nın imzalanması 107 leyhte ve 36 aleyhte oyla kabul edilmişti. Oylamada N-VA’nın yanı sıra yabancı düşmanı ve aşırı sağcı Vlaams Belang (Flaman Menfaati) aleyhte oy kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin