Belçika’da başörtülü kıza ırkçı saldırı

Avrupa’da giderek artan ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi. Belçika’nın Anderlues bölgesinde pazartesi günü sokak ortasında akşam 23:00 sıralarında 19 yaşındaki başörtülü bir genç kız iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Saldırganlar kızı önce yere yatırdı, daha sonra başörtüsünü başından çıkardı ve kıyafetlerini parçaladı. Genç kızın vücudunun birçok yerinde bıçak yaraları bulunuyor. Olay yerine yakın bir bölgeden geçen bir aracın korna sesi üzerine saldırganların kaçtığı belirtildi.

Saldırganların olay yerinden ayrılmasının ardından genç kıza yardımcı olan bir kişi “Tamamen şoke olmuş durumdaydı. Söyledikleri zor anlaşılıyordu, fazla bilgi elde etmek mümkün değildi. Yaralarını görmedik. Gömleğinin düğmelerini kapatmıştı ve başörtüsü başındaydı. Sanırım neler yaşadığının bilinmesini istemiyordu” şeklinde konuştu.

Eşit Haklar Merkezi Unia yetkilisi Patrick Charlier Avrupa’nın dört bir tarafında yaşanan terör saldırılarının ardından buna benzer olayların arttığını belirtti: “Saldırıların giderek arttığını görüyoruz. Fransa ve Belçika’da yaşanan terör saldırılarının ardından sözlü saldırılardan eyleme geçildi. Başörtü takan insanlar eskiden sözlü saldırıya uğruyordu şimdi ise başörtülerine doğrudan saldırılıyor, çıkarılmaya çalışılıyor. İlk defa yaşanmıyor.”

Genç kız hastanede bir gece kaldıktan sonra evine döndü. Saldırganların izine hala rastlanamadı. Olay ile ilgili soruşturma sürüyor. (Euronews)

1 YORUM

  1. Saga, sola cemkirip, teroristleri azdirip; sonra da “radical Islamci demeyin, ayip oliyahh” diye ayak yapanlar…
    O kizcagiza saldiran hayvanatin vebali sizinkinden cok degil…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin