Belçika polisinin yardımıyla ‘siyasi mültecinin’ evi basıldı; partiler olaya tepki gösterdi

Belçika’da yaşayan ve siyasi sığınmacı olan Kazak asıllı avukat Bota Jardemalie’nin Brüksel’deki evi iki Kazak yetkilinin de aralarında bulunduğu güvenlik ekiplerince basıldı. Baskına Belçika polisi de yardım etti.

Bugün sabah saatlerinde gerçekleşen baskın sırasında Jardemalie evde bulunmazken, 70 yaşındaki annesi ve 25 yaşındaki oğlu ve yeğeni polislerle muhattab oldu. Operasyon sonrasında herhangi bir tutuklama gerçekleşmedi.

Belçika’da siyasi partiler olaya büyük tepki gösterirken Adalet Bakanı’ndan izahat istedi.

Belçika gazetesi Le Soir’in haberine göre, 2013’te Kazakistan’da yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında uluslararası arama kararı çıkarılan Jardemalie, Kazak merkez bankasında çalıştığı sırada “zimmetine para geçirme” ile suçlanıyor.

Eve gelen polisler arasında Rusça konuşan ve Kazakistan’la ilişkili olduğu düşünülen görevliler, Jardemalie’nin işiyle ilgili evrakları incelemeye aldı.

Kazak asıllı mülteci Belçika gazetesine yaptığı açıklamada, “Belçika, Kazak devletinin muhaliflerinin yer aldığı bir liste hazırladı. Bu durum, burada yaşayan mülteci, avukat ve insan hakları savunucularının tamamı için kötü bir emsal teşkil edebilir,” sözlerini kullandı.

Belçika’nın Kazakistan ile yaptığı bu işbirliğinin sonuçlarının farkında olmadığını söyleyen Jardemalie, “Bu ihmalin kısa zamanda düzeltileceğini umuyorum.” dedi.

Operasyona tepki yağdı

Belçika’daki 4 siyasi parti ise yaşananlara tepki gösterdi. Partiler Adalet Bakanlığı’ndan izahat istedi. Siyasi mültecilerin bu hakkı aldıktan sonra Belçika tarafından korunması gerektiğini vurgulayan partiler, Belçika Adalet Bakanı’na Koen Geens’in cevaplaması için soru önergesi vereceklerini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin