Belçika merkezli Turkey Tribunal’den Türkiye’de işkence konulu webinar

Belçika merkezli insan hakları kuruluşu Turkey Tribunal (Türkiye Tribünali) ve Londra’dan International Observatory of Human Rights, 25 Kasım Çarşamba günü Brüksel saatiyle 14.00’da (Londra 13.00; Ankara 16.00; New York 08.00) 6 bölüm sürecek insan hakları online seminer (webinar) serisine başlıyor.

Zoom kanalıyla izlenebilecek webinarın ilk bölümünde “Günümüz Türkiye’sinde İşkence” konusunu, Kanada İşkence Mağdurları Merkezi’nden Ezat Mossallanejad, Dünya İşkence Karşıtlığı Örgütü’nden (OMCT) Mushegh Yekmalyan, Türkiye Tribünali kurucusu Prof. Johan Vande Lanotte ve işkence mağduru, tanığı öğretmen Erhan Doğan konuşacak.

Programa kayıt olmak için şu link’e tıklayabilirsiniz: http://bit.ly/3kmEfaH

YouTube’dan canlı takip etmek için şu link’e tıklayabilirsiniz: http://youtu.be/RT0tuGEC6Gg

Türkiye Tribünali’nin yakın zamanda yayınladığı işkence raporunun da ele alınacağı programda, işkence mağdurlarının nasıl hukukî mücadele vermesi gerektiği ve insan hakları aktivistlerinin işkenceleri önlemek adına neler yapabileceği ele alınacak.

“İşkencenin hedefi kimler? Faillerin amacı ve motivasyonları neler? İşkencenin uygulanma biçiminde bir ortak tema var mı? Sistematik mi? İktidardaki siyasetçilerin payı nedir?” ve benzeri soruların cevapları aranacak.

Türkiye Tribünali, Türkiye’deki yaygın ve belirgin insan hakları vakalarını ele alıp yetkilileri sorumlu tutmak ve cezalandırılmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş bağımsız bir “Halk Mahkemesi”dir.

Kuruluş aynı zamanda Türkiye’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili raporlar hazırlamaktadır.

Kurucuları arasında anayasa profesörü Johan Vande Lanotte’nin yanı sıra, Belçika Anayasa Mahkemesi eski hâkimlerinden Marc Baron Bossuyt, eski Belçika Birleşmiş Milletler elçisi Jan De Bock, Gent Üniversitesi rektörü Rik Van de Walle, Gent şehri hâkimlerinden Christine Mussche, Brüksel Free University rektörü Caroline Pauwels bulunmaktadır.

Turkey Tribunal’ın sosyal medya ve websitesi adresleri:

Twitter: https://twitter.com/turkey_tribunal

Facebook: https://www.facebook.com/TurkeyTribunal/

Youtube: https://www.youtube.com/TurkeyTribunal

Website: https://turkeytribunal.com/tr/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin