Bekçi terörü durmuyor!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

AKP rejiminin ‘milis’ gücü olarak tanımlanan bekçiler, terör estirmeye devam ediyor. Beşiktaş’ın şampiyonluk kutlamalarına da bekçi terörü damgasını vurdu. Sosyal medyaya yansıyan skandal görüntülere göre bekçiler, ara sokakta sıkıştırdıkları genç bir taraftarı bayıltana kadar darp ediyor. Bir başka görüntüde ise taraftarla kavga eden bekçilerin hep birlikte kontrolsüzce havaya ateş açtıkları görülüyor.

Skandal görüntüler kamuoyunda büyük tepki çekti. #Bekçiler etiketiyle kısa sürede binlerce tweet paylaşıldı. Bekçiler geçtiğimiz hafta da üç farklı ilde şiddet olaylarıyla gündeme gelmişti. Kamuoyu, bekçilerin ülkenin en önemli güvenlik sorunu haline geldiği konusunda hem fikir.

‘Huzuru tesis etme’ vaadiyle 3 yıl önce yeniden uygulamaya alınan bekçilik müessesesi, tam anlamıyla toplumsal bir sorun haline geldi. Bekçilik, AKP rejimi tarafından 2008 yılında ‘artık ihtiyaç kalmadığı’ gerekçesiyle kaldırılmıştı. O tarihte hizmeti sürdüren 8 bin 152 bekçi ise polis yapıldı. Tartışmalı 15 Temmuz’dan sonra AKP rejimi 14 Ağustos 2017’de bekçilik sistemini yeniden hayata geçirdi. Kasım 2017’de bekçi sayısı bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından  4 bin 537 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle sayıları 29 bini aştı.

ÜLKENİN EN BÜYÜK GÜVENLİK SORUNU HALİNE GELDİ

Bekçilik müessesesi ‘sözde’ huzuru tesis için yeniden canlandırılmıştı ancak ülkedeki en önemli güvenlik sorunu haline geldi. Zira bekçilerin tamamı AKP ve ortağı MHP teşkilatlarının referansıyla işe alınan ‘militan’ partililerden oluşuyor. Muhalefet bu nedenle bekçilerin rejimin ‘milis’ gücü olarak tanımlıyor.

TARAFTARI BAYILTANA KADAR DÖVDÜLER

Son bir haftada İzmir, İstanbul ve Batman’da vatandaşlara uyguladıkları şiddetle gündeme gelen bekçiler dün yine sahnedeydi. Bu kez hedeflerinde şampiyonluk kutlaması yapan Beşiktaş taraftarları vardı. Sosyal medyaya yansıyan bir görüntü infiale neden oldu. Bekçilerin, ara bir sokakta sıkıştırdığı genç bir taraftarı bayıltana kadar darp ettiği görülüyor. Görüntü sokak sakinleri tarafından çekilmiş.

İSRAİL PROTESTOLARINDA NEREDEYDİLER?

İstanbul Beyoğlu’nda ise dehşet görüntüler yaşandı. Günlerdir süren İsrail protestolarında hiç ortalıkta gözükmeyen bekçiler, Beşiktaş taraftarının şampiyonluk kutlamasında sahaya indi. Taraftarların tepkisi üzerine silahına sarılan bekçiler kontrolsüzce havaya ateş açtı. Taraftarların tepkisi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, facianın eşiğinden dönüldüğünü gösteriyor.

TEPKİ BÜYÜYOR

Bekçilere yönelik kamuoyu tepkisi büyüyor. Skandal görüntüler sonrası binlerce paylaşım yapıldı. Bekçiler geçtiğimiz aylarda da vatandaşlara uyguladıkları şiddetle gündeme gelmişti. Bir kaç aylık eğitimle sahaya sürülen militan bekçilerin, önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olmaya devam edeceği anlaşılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin