BDDK’dan, inşaat ve enerji sektöründe 46 milyar TL batık itirafı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) inşaat ve enerji sektöründe “bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken toplam 46 milyar liralık kredi tespit edildiği”ni duyurdu.

BDDK’nın batık itirafına Eski Merkez Bankası Başkanı İYİ Parti’li Durmuş Yılmaz, “Bir gecede mi battı?” diye sordu.

Durmuş Yılmaz, sosyal medya hesabından BDDK’yı, “₺46 milyar batık bir gecede oluşmadığına göre, bu güne kadar niye saklandı. Hani YEP te sözü verilen stres testi uygulanmıştı da bir sorun olmadığı ortaya çıkmıştı. Dikkat edin bu daha bir başlangıç olmasın!” ifadeleriyle eleştirdi.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz

BDDK’nın internet sitesinden yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

Kurumumuz tarafından yapılan güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış,toplam 46 milyar Türk Lirası büyüklüğünde kredi tespit edilmiştir. İlgili bankalara 2019 yılsonuna kadar söz konusu krediler için gerekli sınıflama değişikliklerinin yapılması ve beklenen kredi zarar karşılıklarının ayrılması konusunda bildirimde bulunulmuştur.Temmuz 2019 banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün yüzde 18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek yüzde 17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise yüzde 4,6’dan yüzde 6,3 seviyesine yükseldiği tespit edilmiştir.Bilindiği gibi, sermaye yeterlilik rasyosu Basel III kriterlerinde yüzde 8 olduğu halde, ülkemizde ihtiyatlı bir yaklaşımla yüzde 12 olarak uygulanmaktadır. Mali bünye çalışmaları neticesindehesaplanan oran her iki seviyenin de oldukça üzerindedir. Mali bünye değerlendirmeçalışmaları düzenli aralıklarla yapılmakta olup, bankalarakredi sınıflamalarının değiştirilmesi vemali yapılarınıngüçlendirmesikonusunda gereken bildirimlerde bulunulmaktadır.Bu kapsamda, son bir yıl içerisinde kamu sermayeli bankalar başta olmak üzere bankacılık sektörününkardan gelen katkı hariç nakdi, ilaveana sermayeve katkı sermaye unsurlarında toplam 49milyar Türk Lirasıtutarında artış yaşanmıştır.Sonuç olarak, yapılan çalışmalar bir bütün olarak sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu göstermektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. “

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin