BBP lideri Mustafa Destici: Seçim barajı sıfırlanmalıdır

mustafa destici

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, seçim barajının sıfırlanması gerektiğini söyledi. Destici, “Hiçbir şekilde baraj olmamalıdır. Seçim barajı sıfırlanmalıdır. Seçim kanunlarının merkezinde demokrasi olmalıdır.” dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi konusunda AKP iktidarıyla mutabık kaldıklarını belirtmişti.

Mustafa Destici, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim barajı konusundaki tartışmalara değinen Destici,  ‘millet iradesine yönelik her kısıtlamayı millet iradesinin önüne konulmuş bir engel’ olarak gördüklerini anlattı. Destici, “Türkiye’de seçim yasasının dolayısıyla siyasetin en önemli problemi baraj olarak belirlenen rakamların niceliği değil adayların demokratik yöntemler yerine liderler tarafından belirlenmesidir. Seçimlerde hiçbir şekilde baraj olmamalıdır. 5, 7 gibi rakamlar telaffuz dahi edilmemelidir. Seçim kanunlarının merkezinde demokrasi olmalıdır. Gündelik avantaj kazanma endişesiyle yapılan değişikliklerin demokrasiye ve ülkeye herhangi bir fayda sağladığının sadece ülkemizde değil tüm dünyada ve tarihte örneği yoktur.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin