‘Başkanın’ valileri!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Anayasa ve hukukun tamamen askıya alındığı Türkiye’de dükkanlar da bir valinin talimatıyla mühürlenip açılmaya başlandı. Skandal ve ibretlik olay Denizli’de yaşandı. Vali Ali Fuat Atik, kentte Kovid-19 denetimi için dolaşırken kendisiyle ‘hoşbeş’ etmeyip dönerini kesmeye devam eden ustaya sinirlendi ve yanındakilere ‘burayı kapatın’ talimatı verdi.

Olaya ilişkin görüntüler sosyal medyada gündem olunca Vali, geri adım attı. Bir açıklamayla ‘özür’ diledi ve işletmenin ‘faaliyetlerine devam edeceğini’ belirtti. AKP rejiminin yönettiği Türkiye’de işyerleri, valinin bir emriyle kapatılıp başka bir emriyle açılabiliyor!

Ali Fuat Atik yalnız değil. Onun gibi vatandaşa tepeden bakan, kibirli onlarca vali ve kaymakam var. AKP’li Şamil Tayyar bile dünkü paylaşımında sorunun şahsi değil, ‘sistemsel’ olduğunu itiraf ediyor. Haklı… Kızdığı vatandaşa, ‘gavat’ diyen de bir valiydi, sosyal mesafe kuralına uymadıkları için sokak ortasında insanları azarlayan da…

Sağlıkçıların devlete yük olduğunu da yine bir başka vali söylemişti. O da tepkiler üzerine özür diledi. Kızdığı bir vatandaşa “Terbiyesizlik yapma lan,” diye bağıran da bu devletin bir kaymakamından başkası değildi.

Denizli’de yaşanan olay Türkiye’nin demokrasi ve hukuk konusunda nereye savrulduğunu göstermesi bakımından son derece önemli. Vatandaşa hizmetle mükellef olan Denizli Valisi Ali Fuat Atik, kendisiyle ‘hoşbeş’ etmediği için bir esnafın dükkanına kilit vurabiliyor. Olay sosyal medyada gündeme gelince Vali, açıklama yapmak zorunda kaldı. Özür diledi. Söz konusu işyerinin faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamayla valinin özrünün yerinde olduğunu belirtti.

KEYFİLİĞİN SON ÖRNEĞİ

Yaşanan Türkiye’deki keyfiliğin geldiği noktayı da gösteriyor. Kendisini tanımadığı ya da ‘sohbet’ etmediği için esnafa kızan Vali, ‘eldiven takmadığı’ gerekçesiyle işyerinin kapatılmasını emrediyor. Valinin üslubu ve tavrı sosyal medyada tepki çekince bu kez özür diliyor ve işyerinin faaliyetlerine devam edeceğini açıklıyor. Yani bir işletmenin çalışıp çalışmayacağına hukuk ya da yönetmelikler değil, tek başına bir vali karar verebiliyor. Peki bu kararları neye göre veriyor? O işletmenin kapatılmasına ya da yeniden açılmasına karar verirken hangi yönetmeliğe, hangi kanuna dayanıyor?

GETİRİN O GAVATI BANA!

Valinin ‘nobran’ tavrı kamuoyunda büyük tepki çekti. Ancak Ali Fuat Atik bu konuda yalnız değil! Daha önce de devletin valileri benzer davranışları nedeniyle vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Kendisini koruyamayan sağlıkçıların devlete yük olduğunu söyleyen Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ı hatırlarsınız. O da tıpkı Atik gibi özür dilemişti. Yine bir resmi törende kızdığı bir vatandaşa, “O gavatı getirin bana.” diyen kişi Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’tan başkası değildi. Ancak o özür dilemedi.

TERBİYESİZLİK YAPMA LAN!

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın sosyal mesafe kuralına uymadıkları gerekçesiyle sokaktaki vatandaşları azarladığı görüntüler de hafızalardaki tazeliğini koruyor. “Sosyal mesafeyi ayarlayın, düzeltin orayı. Düzelt! Hadi!!!” diye bağırıyordu Kocabıyık. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun bir vatandaşa sosyal medyadan verdiği cevap da unutulmadı. Vatandaşın, ‘Mahşer var!” hatırlatmasına kızan Vali, “Seni kimliksiz yumurta kafa.” diyordu mesajında. Konya’da topraklarının kamulaştırılmasına karşı çıkan vatandaşa “Terbiyesizlik yapma lan.” diye bağıran Ilgın Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bilecik Vali Yardımcılığına atanmıştı! Ödül olarak…

ANANI DA AL GİT!

Valilerin, bürokratların kibirli tavrı sürpriz değil. Onlar da bağlı oldukları ‘tek adam’a bakarak vatandaşa nasıl davranmaları gerektiğine karar veriyor. Ekonomiden şikayet eden bir çiftçiye, “Artistlik yapma lan. Ananı da al git.” demişti Erdoğan. Yine aynı Erdoğan, Soma faciası sonrası gittiği kentte bir vatandaşı markette sıkıştırarak dövmüş ve iddiaya göre, “Yahudi dölü.” diyerek hakaret etmişti. Mitingde kadro isteyen taşeron işçilere, “Nankörlük yapmayın. Bir yerde çalışıyorsunuz nankörlük yapmayın.” diyen de oydu. Yani sözün özü; balık baştan kokuyor…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin