Başbakanlık: Cerablus’ta sivillerin vurulduğu doğru değil

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Fırat Kalkanı operasyonunda bölgede sivil ölümlerin yaşandığı iddiasını yalanladı.

“Cerablus’ta 10, Rai’de 3 köy Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçti” denilen açıklamada harekata ilişkin şu bilgiler verildi:

“Cerablus (Karkamış) bölgesinde Amerina, Ayn El Bayda, Dabis, Balaban, Suraysat, Cebel Kussa, Kırk Mağara, Kırata, Aşağı Amerina ve Ez Zahiriyah köyleri terörist unsurlardan temizlenmiş ve ÖSO kontrolüne geçmiştir. Rai (Çobanbey) bölgesinde Ayyaşe, Şeyh Yakup ve Kersanlı köyleri terörist unsurlardan temizlenmiş ve ÖSO kontrolüne geçmiştir. Türk Kızılayı ekiplerince ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırılması ve sıcak yemek dağıtımına başlanmıştır. Dün 5 bin kişilik sıcak yemeğin dağıtımı gerçekleştirilmiştir. ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ sırasında sivillerin vurulduğuna veya hedef alındığına ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Suriye’de icra edilen harekat kapsamında bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

Cerablus Askeri Meclisi komutanı Cudi Cerablus, çok sayıda sivilin öldüğünü ileri sürmüştü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de operasyonu sırasında 35 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin