Başakşehir kümeye koşarken…

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

60 yıllık lig tarihinde toplam 6 takım şampiyonluk gördü. Yarışta uzun yıllar İstanbul’un üç büyükleri hâkimiyet kurmuştu. Sonra Trabzonspor zirveye ortak oldu. 8 yılda gelen 6 şampiyonluk sonrası Trabzonspor da kulvar dışı kaldı. 2010’da Bursaspor, üç büyükler arasında gidip gelen şampiyonluğu Anadolu’ya taşıyan ikinci takımdı. 2020’de benzer başarıya Başakşehir imza attı. Bursaspor, şampiyonluk görüp küme düşen ilk takımdı aynı zamanda. Başakşehir de şampiyon olduğu yılın ertesinde küme düşmeye doğru ilerliyor.

AYKUT KOCAMAN’LA KÖTÜ BAŞLANGIÇ

Geçtiğimiz senelerde zirve yarışında görmeye alıştığımız Başakşehir, bu sezon neredeyse kazanmayı unutan bir takıma dönüştü. Daha sezon başında sinyallerini vermişti. Ligin ilk 3 haftasını puansız geçti. İlk puanını 4. haftada sahasında Göztepe ile berabere kalarak aldı. Ardından bir galibiyet serisi başladı. Üst üste alınan 4 galibiyet “Kötü günler geride kaldı” havasına sokmuştu ki, 7 haftalık galibiyete hasret bir süreç başladı. Bu kötü performansın üstüne geçen yıl gelen şampiyonluğun mimarı Okan Buruk’un bileti kesilip, koltuk Aykut Kocaman’a teslim edildi. İsim değişti ama sonuç pek de değişmedi.

Kocaman’lı 3 maçtan da puan alamadı Başakşehir. Galatasaray deplasmanıyla görevine başlayan Kocaman, ilk maçından 3-0 mağlup ayrıldı. Ardından sahasında Karagümrük’e, deplasmanda ise Göztepe’ye boyun eğdi. Tek galibiyetini Türkiye Kupası’nda çeyrek finalde Fenerbahçe’yi yenerek aldı. Bu hafta sahasında Trabzonspor’u konuk edecek. Abdullah Avcı’nın gelmesiyle yenilmeyi unutan Karadeniz ekibi, Başakşehir deplasmanına favori olarak geliyor. 21 takımla oynanan Süper Lig’den bu yıl 4 takım küme düşecek. Başakşehir, düşme hattında yer alıyor. Makus talihini değiştiremezse, şampiyon olduğu yılın ertesinde Süper Lig’e veda eden ilk ekip olacak.

DÜNYADA ÖRNEĞİ ÇOK

Türk futbolu için bu durum bir ilk fakat Başakşehir dünyada yalnız değil. İngiltere’de Manchester City, Almanya’da Nürnberg, Hollanda’da Racing Club Heemstede ve Danimarka’da Herfölge şampiyonluğu takip eden sene küme düşmüştü. Bu listeye İtalya’da şikeden dolayı lig düşürülen Milan ve Juventus’u da ekleyebiliriz.

Bir de Başakşehir gibi tarihinde tek şampiyonluk yaşayan takımların, ertesi yıl gösterdiği performanslara bakmak gerekiyor. En yakın örnek Leicester City. 2014-15 sezonunda tarih yazan Leicester City, 132 yıllık tarihinde ilk kez şampiyonluk gördü. İtalyan Claudio Ranieri yönetiminde herkesin gıpta ettiği bir futbol oynayan Leicester City, takip eden sezonu 12. sırada bitirdi. Ranieri de tıpkı Okan Buruk gibi şampiyonluğun ertesi yıl alınan kötü sonuçlardan dolayı sezon sonunu göremeden gönderildi. Tarihi başarıya imza atması koltuğunu korumaya yetmedi.

ZİRVEYE ÇIKMAK DEĞİL ORADA KALMAK ZOR

Başakşehir’in imza attığı başarıya daha önce Bursaspor ulaşmıştı. Ertuğrul Sağlam yönetiminde 2009-10 sezonunu şampiyon tamamlayan Bursaspor, ertesi sezonu da üçüncü sırada bitirmiş, tesadüfi şampiyon olmadığını ortaya koymuştu. Başarının mimarı Sağlam’ı sonraki sezon gönderen Bursaspor hızlı bir düşüş yaşayıp Süper Lig’de şampiyonluk görüp de lig düşen ilk ekip oldu.

İtalya’da Sampdoria, Portekiz’de Boavista, Almanya’da Wolfsburg ve Fransa’da Montpellier tarihlerinde tek şampiyonluk gören ekipler. Şampiyonluğu takip eden sezonu zirveye en yakın tamamlayan Boavista oldu. 1999-2000 sezonu Portekiz şampiyonu olan Boavista sonraki sezon ikinci sıradaydı. Şampiyonluğun Benfica ve FC Porto’nun tekeline girdiği Portekiz’de bugün Boavista şampiyonluk rüyası bile göremiyor. Keza Sampdoria, Montpellier ve Wolfsburg için de şampiyonluk bir rüyadan ibaret.

Bu sezon oynadığı 24 maçın yarısında sahadan mağlup ayrılan Başakşehir, Kocaman yönetiminde kötü gidişata dur diyemezse, dünya futbolunda kendine kötü bir şöhret edinecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin