Bakanlıktan istifa etti, otobüs şoförü oldu

BASRİ DOĞAN, AMSTERDAM

Eski Devlet Bakanı Fred Teeven, Haarlem ve çevresinde otobüs şoförü olarak görev yapıyor. Hollanda’da Rutte’nin kurduğu 2. hükümette bakan olarak görev alan Teeven, haftada 30 saat direksiyon sallıyor. Eski savcı Fred Teeven evde boş duracağına bu işi yaptığını söylüyor.

Savcılık yaptığı dönemde cezaevindeki bir uyuşturucu kaçakçısı ile para aklama konusunda anlaştığının iddiası üzerine 2015 yılında istifa eden eski devlet bakanı Fred Teeven’in radikal bir karar alıp toplu taşıma şirketi Connexxion’da otobüs şoförü olarak kendisine yeni bir meslek seçtiği ortaya çıktı.

RUTTE: KENDİSİNİ KUTLADIM

Başbakan Mark Rutte, Hoofddorp şehrinden Amsterdam Schiphol Havalimanı arasındaki yolculuğunu eski kabine arkadaşı, otobüs şoförü Fred Teeven’in aracında yaptı. Seyahat sonunda mikrofonlara konuşan Rutte, Teeven ile samimi bir yolculuk yaptığını söyledi. Rutte, “Fred Teeven haftada 1,5 gün otobüs şoförlüğü yapacağını söylemişti. Şimdi öğrendim haftada 30 saat çalışıyormuş. Gerçekten harika bir durum, kendisini kutladım ve biraz konuşma fırsatı buldum.” dedi.

FRED TEEVEN NEDEN İSTİFA ETMİŞTİ ?

Teeven’in, 2001 yılında savcılık yaptığı dönemde uyuşturucu kaçakçısı Cees Helman ile vereceği bilgi karşısında para aklama konusunda anlaştığı ortaya çıkmıştı. Anlaşmaya göre, Güvenlik ve Adalet Bakanlığı’na 750 bin gulden (340 bin euro) ödemesi karşılığında, Helman’ın Lüksemburg bankalarında bulunan 4 milyon 750 bin gulden (2 milyon 133 bin euro) tutarındaki parayı kendisine vermişti. Teeven ve Cees Helman para transferinin vergi dairesinden gizli tutulması konusunda da anlaşmıştı. Hollanda Televizyonu’nun yıllar sonda bu anlaşmanın belgesini yayımlaması Hollanda siyasetinde yoğun tartışma oluşturmuştu. Hollanda Temsilciler Meclisi’nde muhalefetin eleştirileri üzerine hem Teeven hem Adalet Bakanı Opstelten istifa etmişti. Daha sonra göreve gelen bakan Aard van der Steur de, Teeven soruşturması İle ilgili olarak meclise yeterli bilgi vermediği yönündeki eleştiriler üzerine görevinden ayrılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin