Bakan Pakdemirli’nin tutuklu sanığa yaptığı teklifi yazdı: ‘Bunları yap kurtul’

Oda Tv yazarı Barış Pehlivan, 2019 Yerel Seçimleri öncesi Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, dönemin CHP Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğu başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının kumpas kurmak için çalışmalar yaptığını yazdı.

Pehlivan, yeni yazdıkları Metastaz 2: Cendere” adlı kitapta bu durumu şöyle anlatıyor.

“16 Mart 2019’da… Yani 2019 yerel seçimlerine 2 hafta kala, Erdoğan’ın ve Bahçeli’nin ortak mitinginden bir gün önce… İzmir’de, 135 yıllık tarihi olan köklü bir kurumun merkezinde… Bir gizli buluşma gerçekleşmişti. O buluşmaya F.. sanığı Erkan Kararslan’ın avukatı Emre Kılıçarslan çağırılmıştı. Buluşmanın olduğu binada, kapının hemen dışında Aydın’ın en yüksek dereceli bürokratlarından biri de toplantının sonucunu bekliyordu.

İddia o ki…İçeride, avukat Kılıçarslan’ın tam karşısında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli vardı. Neler olduğu, birazdan anlaşılacaktı. Eğer F… tutuklusu Karaarslan, Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini veya F.. ile ilişkilerini anlatırsa karşılığında aynı gün içinde tahliye, ilk celsede beraat, onlarca milyon liralık sermayesi olan iş imkanları vaat ediliyordu. İsterse gizli tanık olarak da anlatabilirdi. Lakin… Eğer bu teklifi kabul etmezse, ömrünü cezaevinde geçirirdi!”

“Bu skandal anlaşma teklifini, sözde f… üyeliğinden yargılanan bir tutukluya, ağabeyi F…’den tutuklu olan bir AKP’li Bakan’ın yaptığı doğru muydu?” diye soran  Pehlivan şöyle devam etti:

“Zaman dardı. Yerel seçimin yapılmasına 2 hafta kadar bir zaman kalmıştı. Soluğu cezaevinde alan avukat Kılıçarslan, yaşadıklarını tek tek anlattı müvekkiline. Peki, F.. sanığı Karaarslan bu vaatleri hiç düşündü mü? Acaba, dedi mi? Böyle düşünenler de vardı yargılama süreçlerinde, biliyoruz. Ama yakınlarına anlattığına göre, Erkan Karaarslan kimseye iftira atamayacağını belirterek reddetti bu ahlaksız teklifi.

Elbette ki, bu çarpıcı iddiayı farklı kaynaklardan doğrulattıktan sonra, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de söz hakkı vermek istedik. Bunun için Bakan Pakdemirli’ye, Basın Müşaviri Uğur Alıcı aracılığıyla aşağıdaki iki soruyu yönelttik. Gelin görün ki; 20 Ocak 2020’de ilettiğimiz bu sorularımıza karşı, Pakdemirli sessiz kalmayı tercih etti:

– Mart 2019’da, F… tutuklusu Erkan Karaarslan’ın avukatıyla İzmir’de görüştüğünüz iddiası hakkında ne diyeceksiniz?

– Bu iddia edilen görüşmede, F… tutuklusu Erkan Karaarslan’ın “Ekrem İmamoğlu ve Özlem Çerçioğlu aleyhine ifade vermesi; bunun karşılığında tahliye edilebileceği” talebinde ve vaadinde bulundunuz mu?

AKP’li Bakan Pakdemirli ile görüştüğü iddia edilen avukat Emre Kılıçarslan’ı da aradık. Avukat Kılıçarslan ise “Yargıya intikal ettiği için, benim bu konularda bir yorum yapmam ve beyanda bulunmam doğru olmaz. Siz habercisiniz, anlıyorum; biz de hukukçuyuz, siz de bizi anlayın” diyerek sorularımıza yanıt vermek istemedi.

İşte bu skandal kumpas girişiminin bütün ayrıntılarını kitabımız Cendere’de kaleme aldık. Burada ise sonucu yazayım:

F.. sanığı Erkan Karaarslan’dan CHP’li Başkanlara, olayın aktörleri suç duyurusunda bulundu. “Soruşturma neticesinde tespit edilecek, varsa bakan yahut bakanlar ile kimlikleri tespit edilecek diğer şüpheliler” için dava açılmasını istediler. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Görevi kötüye kullanma” ve “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarının işlendiğini dile getirdiler. Gelin görün ki; dosya kapatıldı. Ve ilginçtir; nedendir bilinmez…

Yerel seçimler bittikten sonra, Erkan Karaarslan bir gün sessiz sedasız tahliye edildi. “Erkan Karaarslan F..’cüydü, değildi” tartışması bir yana…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin