Bakan Koca’dan korkutan açıklama: Dört vakadan biri çocuk

öğrenci

Bir buçuk yıl aradan sonra okullarda yüz yüze eğitim yeniden başladı. Ancak korkulan da oldu; corona virüs vakalarında 0-17 yaş grubunun oranı yüzde 25’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korkulacak bir durum olmadığını savundu.

Sağlık Bakanlığı, yüz yüze eğitimin geride kalan üç haftasını yakından takip etti. Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş grubunda vaka sayısı bir kat daha arttığını söyleyen Bakan Koca, “Yani ortalama aktif vaka sayımız 400 bin civarında. 4’te biri 0-17 yaş grubunda. Yani yüzde 25’i. Daha önce yüzde 11 civarındaydı.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilere açıklama yapan Koca, vaka sayılarındaki artışın hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdığını; yoğun bakım ve entübe sayılarına ise yansımadığını kaydetti. Tedirgin olunacak bir durumun olmadığına dikkat çeken Bakan, ilerleyen dönemde durumun değişmesi halinde bile okulların kapanmayacağını söyledi. Koca, “En son kapanan değil, asla kapanmayan. En fazla biz Bilim Kurulu olarak Sağlık Bakanlığı olarak ikili hafta sonu eğitim dahil olmak üzere tüm alternatiflerin denenerek açık kalmasını, bunu sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil üniversiteler için de düşünüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin