Bak şu Mourinho’ya kabuğunu beğenmiyor!

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Jose Mourinho, yakın döneme damgasını vuran bir teknik adam. 2003’te FC Porto ile başladığı yükselişinde Avrupa’nın sayılı teknik adamlarından biri oldu. Ancak son yıllarda eski Mourinho’dan pek eser kalmadı. Chelsea ile 2014-15 sezonunda yaşadığı şampiyonluk dışında kayda değer tek başarısı Manchester United ile 2017’de kaldırdığı UEFA Avrupa Ligi oldu. Tottenham performansı tatmin edici olmayan Mourinho’nun UEFA Avrupa Ligi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. 

Tottenham, Kuzey Londra derbisinde Arsenal’i 2-1 yenerek 35. haftayı 3 puanla kapattı. 20 Kasım’da Pochettino’nun yerine göreve başlayan Mourinho yönetimindeki Tottemham tüm kulvarlarda 32 maça çıktı. Puan ortalaması ise 1,53 olarak gerçekleşti. Bu ortalama Portekizli’nin teknik adamlık kariyerine başladığı 2000 yılından itibaren en düşük oran oldu. Teknik adamlığı merhaba dediği Benfica performansı 1,80 olurken, ilerleyen yıllarda hiçbir zaman 2 puan ortalamanın altına düşmemişti. 2013’te başlayan 2.Chelsea dönemiyle birlikte Mourinho ilk kez 2 puan altına kıl payı da olsa düşmüştü. 2.Chelsea döneminde çıktığı 136 maçta 1,96 puan ortalaması yakaladı. Manchester United’la çıktığı 144 maçta ise 1,97 puan ortalamasına ulaştı. 

Mourinho’nun adını duyurmaya başlaması 2003’te FC Porto ile kazandığı UEFA Kupası’yla olmuştu. Ertesi yıl vites yükseltip Şampiyonlar Ligi’ni kazanınca, adı bir anda Avrupa’da herkesin bildiği bir teknik adam oldu. Chelsea’yı 50 yıl aradan sonra lig şampiyonluğuna taşıması, Inter’le Serie A şampiyonlukları ve Şampiyonlar Ligi başarısı, Real Madrid ile La Liga ve ikinci kez geldiği Chelsea’da gelen 3. lig şampiyonluğu… Jose Mourinho’nun başarıları olarak kayıtlara geçti. 

Ancak 2014-15 sezonunda Chelsea ile gördüğü lig şampiyonluğu sonrası Jose Mourinho’nun düşüşü başladı. 3 kez zirveye taşıdığı Chelsea’dan gönderilmesini hazmetmesi kolay olmadı. 2016’da geldiği Manchester United’da ki hedefi vardı; Ferguson’un boşluğunu dolduran isim olmak ve Chelsea’yı kovduğuna pişman etmek. Her iki hedefinde de sıfır çekti. 2004’den itibaren hegomanyasını yıkmak için mücadele verdiği Ferguson’un boşluğunu doldurması mümkün olmadı. Tek başarısı UEFA Avrupa Ligi’ni kazanmak oldu. 

‘Özel biriyim’ deyip normal olmayı içine sindiremeyen Portekizli, yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmeme durumuna geldi. 2017’de United’la UEFA Avrupa Ligi’ni kazanınca, madalyasını boynundan çıkartıp tribünde bir taraftara vermesi kupaya bakışını ortaya koydu. Jose için UEFA Avrupa Ligi uğrunda mücadele etmeye değmeyecek bir kupaydı. Kerhen mücadele ettiği Avrupa Ligi’nde kupayı kazanarak, ‘Ben buraya ait değilim’ mesajını verdi. Ancak aradan geçen yıllar, UEFA Avrupa Ligi’nin bile Jose için uzak bir ihtimal olduğunu ortaya koydu. 

Şampiyonlar Ligi son 16 turunda RB Leipzig’e iki maçta da yenilip Avrupa defterini kapatan Tottenham, ligde aldığı sonuçlarla zirveye yaklaşamadı. Şampiyonlar Ligi bileti için ligi ilk 4 içinde bitirmesi gerekiyordu. Bu hayalden erken vazgeçen Tottenham’ın tek umudu UEFA Avrupa Ligi almıştı. Ancak Jose Mourinho yönetiminde çıkılan 23 maçta alınan 11 galibiyet, 5 beraberlik ve 7 yenilgi UEFA Avrupa Ligi hayalinden uzaklaştırdı. Ligde 8. sırada bulunan Tottenham’ın Avrupa biletini alabilmesi için sezonun bitimine 3 hafta kala önündeki 3 ekibi geçmesi gerekiyor. 

UEFA Avrupa Ligi’nin kendine heyecan vermediğini söyleyen Mourinho, ‘’Avrupa Ligi, Avrupa’nın en büyük turnuvası değil. Şampiyonlar Ligi’ni kazanan bir takım ya da teknik direktör için yeterli değil. Lewis Hamilton’a Formula 2’yi kazanmak isteyip istemediğini sorduğunuzda onun için cazip gelmeyecektir. Ancak bu bir yarışma ve hiçbir yerde olmamaktansa, Avrupa Ligi’nde olmayı tercih ederim.’’ dedi. Son yıllarda irtifa kaybeden Jose Mourinho, kibirli haline devam ederse düşüşü daha şiddetli olacak. Klopp ve Guardiola’nın damgasını vurduğu Premier Lig’de Mourinho hızla demedo bir teknik adam olma yolunda ilerliyor. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin