Bahçeli’nin, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Erdoğan değil

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

MHP Genel Merkezi’ne giden sessiz misafire, dün genel başkan yardımcılarından birinin anlattıklarından bir kesit sunmuştum. Selahattin Demirtaş’ın MHP Genel Merkeziyle kurduğu ‘bağlantı’  başlıklı yazıda, HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “MHP’nin akıllıca bir taktikle AK Parti’yi bitirdiği” mesajını paylaşmıştım. Bugün de aynı sohbette anlatılan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanı adayı olarak kimi açıklayacağını duyurmuştum.

MHP’deki sessiz misafirle ev sahibi arasındaki sohbetteyiz yine…

Ev sahibi “Bir defa şunu akılda iyi tutmak gerek. Cumhur İttifakı koalisyonunu bozan taraf MHP olmayacak” diye sohbete yeni bir başlık açtı. Bu ortaklığı bozarsa AK Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bozacağını söyledi.

Bahçeli’nin 2023 yılında yenilenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylarının kim olduğunu iki yıl önce açıkladığını hatırlatan ev sahibi, “Sayın Bahçeli 13 Ekim 2020’de Salı günkü mutat grup konuşmasında MHP’nin adayının Erdoğan olduğunu duyurdu. Bu samimi bir ilandı. Ama bir taraftan da Erdoğan’ı disipline etme amacı taşıyordu” dedi.

Ev sahibi birden sanki başka bir konuya geçiyormuş gibi devam etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başta Orta Anadolu’da geniş bir taban bulduğunu anlatmaya başladı. Soylu’nun Karadenizli olduğunu bundan dolayı da Karadeniz’de geniş bir hayran kitlesine sahip bulunduğunu söyleyen ev sahibi, “2023’te MHP’nin Cumhur İttifakı için adayı Sayın Soylu olacak” dedi.

Misafir, “Peki Bahçeli’nin söylediği sözler ne olacak. AK Parti açıklamadan MHP adına Bahçeli, ‘Adayımız Erdoğandır’ dedi. Bu verilen söz nereye gidecek?” diye sordu. Muhatabı gülümsedi, “Bahçeli bir kez söylemedi o sözü, 18 Mart 2021’de de tekrarladı” deyip devam etti:

“Bakın bu sözler yerinde duruyor. Sayın Bahçeli bu sözleri tek taraflı verdi. Beklendiği gibi AK Parti tarafından da bir itiraz gelmedi. Ama sözünü tutmayan bir Erdoğan var orta yerde. Halkı kucaklama konusunda büyük sıkıntılar var.”

Misafirin aklına, Bahçeli’nin daha keskin ifadeler kullandığı geldi. “Ama Bahçeli…” dediğinde muhatabı ne soracağını anlamış gibi söze girip devam etti. “Sayın Bahçeli bir parti lideri. Onun bütün halkı kucaklamak gibi bir sorumluluğu yok” dedi.

Ev sahibinin, konunun Soylu’dan uzaklaşmasını istemeyen bir tavrı var gibiydi:

“Bakın Sayın Bahçeli çıkıp da ‘Bizim adayımız Soylu’ demeyecek. Bu açıklamayı Erdoğan’dan yapmasını bekleyecek.”

Misafir iş insanı, “Peki Erdoğan buna nasıl razı olacak? Ya da kendi gözlemimle söyleyeyim. Erdoğan, Soylu’yu aday göstermek istemezse ne olacak?” diye sordu. Ev sahibi sanki bu soruyu bekliyormuş gibi bir tavırla hafif geriye doğru çekilip devam etti:

“Şunu unutma. Erdoğan pragmatik bir lider. Neyi nereye kadar sürdürebileceğini çok iyi bilir. MHP geçmişte gündeme getirdiği yolsuzluklar konusunda Cumhur İttifakı’nın bir tarafı olduğunda da hiçbir zaman geri adım atmadı. Bizzat Sayın Bahçeli tarafından bunların zaman zaman hatırlatıldığını unutmayın.

Erdoğan pragmatik lider derken şunu demek istiyorum. Sırtında taşıdığı yükleri iyi biliyor. Zamanı geldiğinde tablo kendisine bir şekilde sunulur. Belki sunan taraf MHP bile olamayabilir. Dolayısıyla kendisi bile adayım diye çıkmayabilir ortaya.”

Misafir, Erdoğan’ın hırslı bir siyasetçi olduğunu ve adaylıktan vazgeçeceğini sanmadığını söylediğinde ev sahibi, “Bakın şunu unutmayın. Erdoğan kendisini doğal adaymış gibi gösteriyor. Ama bugüne kadar çıkıp da, ‘2023’te ben adayım’ demedi. Aday olmayabileceği ihtimalini hep göz önünde bulundurarak hareket ediyor” diye devam etti.

Misafirin ikna olacağı yoktu. Bahçeli’nin ağzından MHP’nin kendisini çok güçlü bir şekilde bağladığını ve Erdoğan’ın arkasında durduğunu hatırlattı. Bu sözden dönmenin MHP ve Bahçeli açısından kolay olmayacağını söyledi.

Misafirin tedirginliği ev sahibinde yoktu:

“Şunu unutmayın. Evet Bahçeli o sözleri söyledi. Bugün bile söylenmesi gerekirse aynı netlikte o ifadeleri yine kullanır. Zamanı geldiğinde çıkıp şunu diyecek: ‘Biz MHP olarak Cumhur İttifakı’nın adayını net bir şekilde açıkladık. Bizim gönlümüzde yatan aday yine Sayın Erdoğan’dır. Ama anayasa hukukçuları yeniden adaylık konusunu enine boyuna inceledi. Sayın Erdoğan iki kez cumhurbaşkanı seçildi. Anayasa hükmü açık, üçüncü kez seçilmesine izin vermiyor. İstişareler sonunda adayımızı belirleyeceğiz’. Bu konuşmanın yapıldığı gün gelecek.”

Erdoğan, kendisinin aday olamayacağını gördüğünde Numan Kurtulmuş’un adaylığına razı olabileceğini hatırlatan ev sahibi, Bahçeli’nin son haftalarda Kurtulmuş’u hedef alan açıklamalarının ardında böyle bir ihtimalin ortadan kaldırılmasına yönelik olduğuna dikkat çekti. Bahçeli’nin yakında aynı gerekçeyle Binali Yıldırım’la ilgili çıkışlarının da olacağını açıkladı.

Bahçeli’nin “Erdoğan üçüncü kez aday olamaz” dediğinde ve top YSK’ya geçtiğinde oradan da aynı doğrultuda bir karar çıkacağını söyleyen ev sahibi, daha önce söylediği “Yüksek Seçim Kurulu’ndan Sayın Bahçeli’nin dediğinin dışında bir kararın çıkması söz konusu olamaz” sözünü hatırlattı.

Erdoğan’ın bir şekilde destek vermesi ve Soylu’nun da kazanması halinde Erdoğan’ın yargılanmasının kaçınılmaz hale geleceğini belirten ev sahibine, “Bütün bunlar MHP’nin güven imajını zedelemez mi? 5 yıl boyunca Erdoğan’ın yanında durdu sonra da başka bir aday seçtirip yargılanmasının önünü açtı?’ demezler mi?” diye bir soru yöneltti.

MHP’nin yasalara saygılı bir parti olduğunu hatırlatan ev sahibi, “Bizim açımızdan tablo çok net. İnsanlar hakkında bir iddia varsa bunun aklanma yerinin yargı olacağını söyledik ve bunu yine söyleyeceğiz. Konu yargıya intikal etmiştir. Kararı bağımsız yargı verecektir” diye konuşacaklarını belirtti.

Ev sahibine göre, Soylu bile çıkıp Erdoğan’ın yargılanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirecek. Erdoğan’ın yargılanması halinde MHP’li avukatlar gidip savunma yapacak.

MHP Genel Merkezinden sessizce ayrılan misafir, yakın gelecekte yaşanacakları zihninden geçirdikçe bugünlerde şahit olunanların o günlerden ancak küçük bir kesit olabileceğini düşündü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Yazılanlar kurgu veya değil, gerçek olan; siyaset arenası kurtlar sofrasına dönmüş, toplum da koyun sürüsü. Kim onları daha adabına uygun yiyecek, onu seçecekler. Ya da kim daha ‘Cengiz’ olacak, onu seçerler belki.

    Hırsızlar, katiller ve ‘çingeneler’ devlet kursa bu kadar olurdu sanırım. Tekrardan ‘Uyarca’ oyununu hatırladım.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin