Bahçeli, Uygurları andı; Washington’un gözüyle Pekin’i şekillendiremeyiz!

MHP lideri Devlet Bahçeli, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı olarak çekilme kararını desteklediklerini söyledi. Ayrıca Uygurlar konusundaki sessizliği konusundaki eleştirileri hatırlatan Bahçeli, “Türk milletiyle gönül bağı kopmuş kim varsa, bize Uygur Türkleri hakkında konuşuyor.” dedi. Ancak ne Uygurlara uygulanan soykırımdan bahsetti, ne de insanlık suçu işleyen Çin yönetimi hakkında bir cümle kurabildi. Uygur Türklerinin hüznünün yüreklerinde olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu’nun ‘erken seçim’le ilgili sözlerine de yanıt veren Bahçeli, “Sonbaharda seçim olur diyenler boşuna heveslenmesin, boş yere umutlanmasın, seçim zamanında yapılacak.” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuştu. MHP’nin stratejik hedeflerini açıklayan Bahçeli, “Stratejik hedeflerimizin ilki, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, daha yerinde bir ifadeyle, Türk Tipi Başkanlık Modeline sahip çıkmak, ilke, kural ve kurumlarıyla yaşamasına, daha doğrusu kökleşmesine hizmet etmektir.” dedi. Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

AMACIMIZ TÜRK TİPİ BAŞKANLIK MODELİNE SAHİP ÇIKMAK

“MHP olarak 2023 ve diğer 10 yıllık planlarımızdaki amacımız Türk tipi başkanlık modeline sahip çıkmak. Yeni sivil bir anayasa hazırlığı 2. stratejik hedefimizdir. Yeni, yerli ve milli bir ekonomik sistemin ihyası 3. stratejik hedefimizdir. Son terörist ele geçirilesiye kadar mücadeleye destek vermek 4. stratejik hedefimizdir. Diyalog, barış, huzur, sükunet ve istikrar 5. stratejik hedefimizdir.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TOPLUMSAL DÜZENİ TEHDİT ETMİŞTİR

“İstanbul Sözleşmesi etrafında yürütülen tartışmalar esef verici boyutlara tırmanmıştır. İstanbul Sözleşmesi beklentileri karşılayamamıştır. Toplumsal cinsiyet kimliğine ilişkin hükümleri aileyi tehdit etmiştir. İstanbul Sözleşmesi’nin bir karar ile feshi doğru ve yerindedir. Sözleşmeyi imzalayıp taraf olmak kadar çekilmek de haktır, hukuki bir tasarruftur.”

UYGUR TÜRKLERİNİN KANAYAN YARASINA YABANCI BAŞKENTLERİN PRİZMASINDAN BAKAMAYIZ

“Türk milletiyle gönül bağı kopmuş kim varsa, bize Uygur Türkleri hakkında konuşuyor. Hepsi ağız birliği etmişçesine fikriyatımızın kilit taşları hakları gevşek gevşet atıp tutuyor. Hangi ara Türklüğe bu kadar sempati beslediniz? MHP, Uygur Türklerinin kanayan yarasına yabancı başkentlerin prizmasından bakamaz. Washington’un gözüyle Pekin’i şekillendiremez. Pekin’in gözüyle de Washington’u kavrayamaz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin