Bağcılar Devlet Hastanesi, mülteci ailenin bebeğini 4 aydır hastane masrafları için rehin tutuyor

İstanbul’da Bağcılar Devlet Hastanesi’nin ‘hastane masraflarının ödenmemesini’ gerekçe göstererek bir bebeği 4 aydır rehin tuttuğu ortaya çıktı. Rehin tutulan mülteci bebek R.’nin ailesine verilmesini isteyen İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, düzenlediği basın toplantısı, “Mülteci bebek, devlet hastanesinde rehin tutuluyor” pankartı açtı.

İHD konuyla ilgili Beyoğlu’nda bulunan şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İHD Üyesi Avukat Davut Arslan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe katıldı.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, 21 Aralık’ta mülteci bebeğin erken doğum nedeniyle kuveze alınmasının ardından tedavisine başlandığını belirten İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, bebeğin tedavisinin bitmesine rağmen aileye verilmediğini söyledi.

Bebeğin aileye verilmesi için 30 bin lira ödeme şartı konulduğunu paylaşan Yoleri, hastane yetkililerinin “para ödenirse durumun çözülür” şeklindeki beyanlarına dikkat çekerek şunları ifade etti:

”Dernek olarak Başhekimle görüşmek için çabaladık. Bizzat ben Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekim yardımcısıyla görüştüm. ‘Böyle bir şey olur mu tedavisi bittiyse tabii ki çıkarılır’ denildi. Fakat ailesi tekrar gittiğinde ‘müdür karar versin’ denilerek, müdüre yönlendirildi. Ancak müdür görüşmeyerek ailesini muhasebeye yönlendirdi. Muhasebe de tekrar ‘müdür karar versin’ diyerek bebeği ailesine vermedi. Bugün tekrar başhekim yardımcısını aradım sekreteri aracılığı ile bana cevap vererek, ‘Benim çözeceğim bir şey değil, hastane müdürüyle görüşün’ dedi. Onunla da görüşme sağlayamadım.’’

Bir bebeğin 4 aydır annesinden uzakta olduğunu ve parası ödenmediği için hastanede rehin tutulduğunu belirten Yoleri, devletin, sağlık konusunda ayrımcılık yapmaması gerektiğini ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Ailenin ne yapacağını bilmez bir halde olduğunu aktaran Yoleri, bebeğin ailesiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirerek, herkesi mülteci bebeğin sesi olmaya davet etti.

1 YORUM

  1. Insanlık dışı bir durum bu nasıl vicdansızlıktır. Yazıklar olsun. Buyuk ihtimalle ic siyasete malzeme yapılmaya calisiyorlardır. kendilerince bu olay duyulacak halka bak suriyelilere parasız bakmıyoruz diyecekler. Bu kadar mı düştünüz?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin