“BAE, 15 Temmuz’un finansörü” çıkışı krize neden oldu; AKP’de Cahit Özkan çatlağı

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın, Armağan Çağlayan’ın programında Birleşik Arap Emirlikleri’nin 15 Temmuz’un finansörü olduğuna dair yaptığı açıklamalar partide krize neden oldu.

Parti sözcüsü Ömer Çelik, konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Grup Başkanvekilimiz Sn Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜREMEYEN BAE, TESLİM OLDU!

Cahit Özkan, söz konusu programda, iktidarın 15 Temmuz’un arkasında olmakla suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden geliştirilmeye çalışılan ilişkilere ilişkin şunları söylemişti: “Bu soru doğru, Birleşik Arap Emirlikleri madem ki 15 Temmuz’un finansörü, madem ki Türkiye düşmanlarının finansörü. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz. Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin