Babasını tahliye etmediler; ağır hasta 14 yaşındaki Berk hayatını kaybetti

Fatma ve Bekir Görmez çifti hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılıp kapatılmadan önce kentin tek özel üniversitesinde çalışıyorlardı. İşlerini kaybetmek yetmiyormuş gibi bir de Bekir Görmez tutuklandı. Bir gece yarısı kararnamesiyle işinden olan Fatma Görmez ve bütün aile için sonu gelmez hukuksuzluklar kısa sürede bütün hayatlarını altüst etti.

Çiftin 14 yaşındaki Berk Görmez bir yıldır yaşanan süreçte ağır sağlık sorunlarına maruz kaldı. Yüzde 80 işitme kaybı, gözlerinin görmemesi sebebiyle de 9 ve 10 numara camlı gözlük kullanan Berk birçok sorunla boğuştu. Bağırsak düğümlenmesi sonucu iki ameliyat da o geçirdi. Bir böbreğini kaybetti, durumu bir türlü düzelmedi. Hastalığı nüksetmeden önce çevresiyle iletişimini kesen Berk, yemeden içmeden kesilmiş ve durumu gitgide kötüleşmişti. Durumu fenalaşan Berk bugün hayatını kaybetti.

“Sonunda istediğiniz oldu!”

Durumu tepki gösteren eski Mazlum-Der Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından, “Ve sonunda istediğiniz oldu..! Babasını tahliye etmediniz. Yoğun bakımda yatan çocuk, tutuklu babasını göremedi, artık göremeyecek, Berk Görmez vefat etti. Görmez ailesinin acılarına bir acı daha eklendi. Hangi vicdan şu annenin karşısında hissiz kalır?” dedi.

Eşi tutuklanınca 14 yaşındaki engelli oğlu ve 11 yaşındaki kızıyla başbaşa kaldı Fatma Görmez. Kendisinde de işitme kaybı olduğu için cihaz olmadan duyamıyordu. En büyük şoku cezaevindeki ilk görüş gününde yaşadı Fatma Görmez. Yönetim cihazın içeri sokulmasının yasak olduğunu söyledi. Günlerce birbirini göremeyen eşler kalın camın arkasından sadece karşılıklı ağlayabildiler. Birbirlerine tek bir kelime söyleyemeden gözyaşlarıyla anlaşabildiler.

AİLE BOYU CEZA

KHK dönemi hukuksuzlukları sembolü aile için her geçen gün yeni bir dram getiriyordu. Daha önce geçirdiği böbrek rahatsızlığı nüksetti, bir müddet sonra kalbinin su topladığı anlaşıldı. Fatma Görmez eşi tutuklu olarak cezaevindeyken ağır bir kalp ameliyatı da geçirdi. Güçsüz bedeni bu kadar acıyı kaldıramıyordu. Fatma Görmez 40 kiloya kadar düştü. Sonra ardından ikinci kalp ameliyatı yapıldı.

“En azından malulen emekli olayım” başvurusu savcıya takıldı. Yüzde 96 engelli raporu yok sayıldı.

Sağlığı her geçen gün bozulan Görmez bu süreçte bir kere de gözaltına alınıp bırakıldı. İlerleyen günlerde artık işitme cihazı ile de duyamaz hale gelmişti.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin