Babacan’dan Erdoğan’a uyarı: Benim iş başında olduğum dönemin başarılarıyla övünmeyi artık bırak

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medyadan bir mesaj gönderen Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kendisinin ekonomi yönetiminin başında olduğu dönemin başarılarıyla övünmeye bırakmasını istedi.

Deva Partisi Ali Babacan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘‘Sayın Erdoğan, bir konuda anlaşalım. Ben ve arkadaşlarımın iş başında olduğu dönemin başarılarıyla artık övünmeyi bırakın.’’ İfadelerini kullandı.

Ali Babacan’ın sosyal medya paylaşımı Ankara Yenimahalle 1. Olağan Kongresi’nde önce yapması dikkat çekti. Kongrede yaptığı konuşmada, iktidarı ekonomik veriler üzerinden eleştiren Babacan, “Erdoğan, tüm ekonomik verileri çarpıttı” dedi.

Erdoğan ve damadı Albayrak’ı işaret eden Babacan, “Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele veriyor ve tarihte ilk defa Merkez Bankası’nın net rezervleri eksiye düşüyor. Adeta kibrit çakıp yaktılar. Para basan kurumu borca batırdılar” diye konuştu.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“15 Eylül-16 Eylül arası açıkladığımız ziyaret takvimi çerçevesinde tüm Türkiye’de eş zamanlı programlar yapacağız. DEVA Partisi olarak medya ile ilgili kısıtlamaları da dikkate aldığımızda vatandaşlarımıza dokunmak partimiz açısından en belirleyeceği çalışma olacak.

“İFADE ÖZGÜRLÜKLERİNE CİDDİ ENGELLEME VAR”

Sağlık çalışanları Ankara’da yapacakları bir mitingle seslerini duyurmak istiyorlardı. Bugünkü iktidar sağlık emekçilerinin çalışma koşullarını kötüleştirdikleri için seslerini duyurmak için miting yapacaklardı. İfade özgürlüklerine ciddi bir engellemenin olduğu dönemdeyiz. Anayasada güvence altında olan gösteri ve toplantı yürüyüşleri hakkı sudan sebeplerle engelleniyor. Yeni zorluklar getirmek isteyen bir yönetim var. Tüm sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor.

“ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINI GÜVENCEYE ALMAK HÜKÜMETİN GÖREVİ”

6 Eylül’de okulların açılacağını duyurdular. Biz yüz yüze eğitime çok önem veriyoruz. Tüm sağlık önlemleri derhal alınmalıdır ve bu çalışmalar bilimsel veriler kullanılarak yapılmalıdır. Okullar güvenli hale getirilmelidir. Çocuklarımızın sağlığını ve eğitimini güvence altına almak bir hükümetin en önemli görevidir.

“VATANDAŞLARIMIZ GERÇEK ENFLASYONU GÖRÜYOR”

Sabah akşam bizlerin iş başında olduğumuz dönemlerin başarılarıyla övünüyorlar. Şu anda açıklanan verilerin çoğuna insanlar inanmıyor. Çarşıya pazara çıkan vatandaşlarımız gerçek enflasyonu görüyor, yaşıyor.

“ERDOĞAN EKONOMİK VERİLERİ ÇARPITTI”

Erdoğan, tüm ekonomik verileri çarpıttı. Gerçek tablo iç karartıcı olunca mecbur verileri çarpıttı. Biz halkımıza doğruları söyleyeceğiz. 5 yıllık dönemde Türkiye’nin büyüme hızını yüzde 7’ye çıkarttık. Erdoğan yetkiyi aldı, yanına da akraba bakanı ve ne oldu? Türkiye’nin büyüme hızı yüzde 2.5. Akraba bakanın başladığı dönemden sonraki dönemde bu rakamların makyajlı olduğuna yönelik yaygın bir kanaat var.

“PARA BASAN KURUMU BORCA BATIRDILAR”

Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele veriyor ve tarihte ilk defa Merkez Bankası’nın net rezervleri eksiye düşüyor. Adeta kibrit çakıp yaktılar. Para basan kurumu borca batırdılar.

Taraflı cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber insanlar günde 50 liranın altında geçinmeye mecbur kaldılar.

“BU MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN”

Faizi neden indirmiyorsunuz? Bu milletin karşısına çıkıp özür dileyin, yanlış yaptığınızı kabul edin. Tablo ortada. Hadi indirin faizi de görelim. Erdoğan ‘Ben yüksek faize karşıyım’ diyor. İndir o zaman. Böylesine vurdumduymazlıkla bu ülke yönetilemez. Hesap vermek zorundalar. Bu millete en azından bir açıklama borcunuz var. Niye faizi yüzde 19’da tutuyorsunuz? Bu milletin aklıyla alay etmeyin. Millet bekliyor, seçim günü gelsin. Bütün bunların hesabını o gün soracak. Bugünkü iktidar yorgun bir iktidar. Bunu artık zorlamanın anlamı yok. Bu ülkeye de yazık.

“HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KARNESİ KÖTÜ”

Sayın Erdoğan, hak ve özgürlüklerde nereden nereye geldiğimizi açıklamıyor. Orada karneyi uluslararası kuruluşlar veriyor ve karne kötü. Basın özgürlüğünde 180 ülke arasından 153’üncü sırasındayız.

“SİZ MÜSAİT BİR YERDE İNECEKSİNİZ”

Artık tutuklu yargılama esas, tutuksuz yargılanma istisnai oldu. Siz müsait bir yerde ineceksiniz biz de bu emaneti teslim alacağız. Herkesin, can, hak ve mal güvenliğinin garantisi biz olacağız. Başka bir Türkiye mümkün.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin