Babacan ilk kez açıkladı: Biz de susamadık, partimiz yıl sonunda hazır

Ali Babacan, Karar gazetesinden Yıldıray Oğur ve Ahmet Taşgetiren’in sorularını cevapladı.

Son dönemde yeni parti kuracağına dair haberlerle gündemden düşmeyen eski başbakan yardımcısı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanı olan Ali Babacan, ilk kez haberleri doğruladı. Babacan, bu yılın sonuna yeni partinin tüzel kişiliğini oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Karar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sorularını cevaplayan Babacan, yeni partinin kurulması sürecinde gençlerle de görüştüklerini söyledi. Babacan, son günlerde büyük yankı uyandıran ve iktidar kanadının tepki gösterdiği ‘Susamam’ şarkısıyla ilgili soruya da şu cevabı verdi: “Çok güzel hazırlanmış. Sorunlar ve kaygılar gayet güzel işleniyor. Harekete geçilmezse, bir şey yapılmazsa, susulursa olacaklardan herkesin sorumlu olduğu vurgulanıyor. Etkilendim doğrusu. Biz de susmadık. Susamadık. Karar verdik ve çalışıyoruz.”

Ali Babacan, temmuz ayında kaleme aldığı bir mektup ile Kurucular Kurulu’nda yer aldığı AKP’den istifa etmişti. 8 Temmuz itibarıyla 18 yıllık AKP üyeliğini sonlandırdığını açıklayan Ali Babacan, “aklen ve kalben ayrılık yaşadım” ifadesini kullanarak “Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna” ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

‘AKP, kuruluş ilkelerinden uzaklaştı’

Ali Babacan, AKP’den niçin istifa ettiğini açıklarken, ‘insan hakları, özgürlükler, çoğulcu demokrasi ve hukukun üstünlüğü’nün inandığı ve savunduğu değerler olduğunu vurgudı. AKP’nin kuruluşunda yer alan bu ilkelerden uzaklaşmasıyla bugünkü ‘üzüntü veren’ tablonun ortaya çıktığını ifade etti. Babacan, AKP’ye verdiği istifa mektubunda dile getirdiği ‘aklen ve kalben ayrışmayı’ şöyle anlattı: “Şeffaflığı çok önemsedik mesela. Kamuoyu yönetiminde ve siyasette etiği çok önemsedik. Bu konularda problemleri gördüğümüzde de çok geniş çalışmalar yaptık. Kanun tasarıları hazırladık, sunuşlar yaptık. Dünyadaki örnekleri inceledik. Ama bu çabamızda başarılı olamadığımızda da kalbimizde bir kırıklık oluştu doğrusu.”

‘Türkiye için yeni bir gelecek vizyonu gerekiyor’

Gelinen noktada Türkiye’nin yeni bir beyaz sayfa açmaya ihtiyacı olduğunu belirten Ali Babacan, “Yeni bir gelecek vizyonu gerekiyor Türkiye için. Ama bu çalışmaları mevcut bir siyasi partinin içinde yapmak çok zor. Çünkü parti disiplini diye bir gerçek var. Söylenmiş pek çok söz var.” dedi.

‘Gül, parti içinde değil ama tam destek veriyor’

Babacan, kuracağı partide toplumun her kesiminden insanlar olduğunu ifade ederek henüz bu aşamada bir isim veremeyeceğini söyledi. ‘Ahlaki sorumluluk hissederek’ partiye katkıda bulunmaya gelen çok sayıda insan olduğunu belirten Babacan, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili konuya da açıklık getirdi.

Gül’ün cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldığı için tarafsız kalmak istediğini ve bir siyasi parti çatısı altında olmak istemediğini söyledi, ancak parti çalışmalarına destek verdiğini belirtti: “Bizim çalışmalarımıza tam destek veriyor. Ayda bir veya iki defa görüşüyoruz. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz.”

‘Seçilmiş insanı sadece yargı görevden alabilir’

“Kürt sorunuyla ilgili yeni bir strateji çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu” söyleyen Babacan, Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili olarak, “Seçilmiş bir insanı görevinden alabilecek bir gücün sadece ve sadece hukuktan güç alan bağımsız yargıda olması lazım. Çünkü halkın iradesi demokrasilerdeki en önemli güç.” dedi.

Abi Babacan, 15 Temmuz darbe girişimi ve Gülen Hareketi ile ilgili de değerlendirmeler yaptı. Darbe girişiminin geçekleştiği 15 Temmuz 2016 tarihinde ailesiyle yurt dışında tatilde olduğunu ancak ilk uçakla Türkiye’ye dönerek demokrasi nöbetlerine katıldığını söyledi. Gülen Hareketiyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “Bu örgütle mücadelenin sonuna kadar da devam etmesi gerekiyor. En küçük bir taviz bile asla söz konusu olmamalı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin