Ayhan Bilgen istifa edeceğini duyurdu! ‘Demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim’

ayhan bilgen, gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Kobani soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kars Belediyesi Ayhan Bilgen istifa edeceğini duyurdu.

25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediyesi Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifasını açıkladı. Bilgen, emniyet ifadesinden öncesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim.” dedi.

”KEYFİ GÖZALTILARLA BİR ŞEHRİN İRADESİ İLE OYNANMASINA İZİN VERMEM”

Bilgen’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir.

‘’TUTUKLANMAZSAM KOOPERATİF ÇALIŞMALARINA KATKI SUNARIM’’

Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin