Ayhan Bilgen ihale alıp yol yapmayan müteahhite nedenini sordu: MİT ve asker

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen kayyum döneminde yapılan bir ihalenin peşine düştü. İhale yol yapımı içindi ancak yol yapılmamıştı. Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Bilgen, müteahhite bunun nedenini sorduğunu “Biz o yolu MİT’e ve askeriye yaptık” yanıtını aldığını söyledi.

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, önceki yönetimden yüklü bir borç devraldıklarını, bu kalemlerin arasında özel sektör borçları da olduğunu söyledi. “Hemen hemen bütün malzemelere, arsalara, binalara her şeye haciz koyulmuş bir vaziyetteydi. Biz doğal olarak bu alacaklarla ilgili bir iç inceleme süreci başlattık. İç denetim mekanizması kurduk ve inceleme başlattık. Bu süre içerisinde özellikle usulsüz ihalelerle ilgili çok dikkat çekici açık aykırılıklar, kanuna açık aykırılıklar olduğunu gördük” diyen Bilgen bir örnek anlattı:

“BİZ YOLU MİT VE ASKERİYEYE YAPTIK”

“Bunlardan birisi de bir yol ihalesiydi. Yani bu yolun yapılmadığını gördük. Biz firma sahipleriyle görüştüğümüzde de yani bu yolun aslında MİT’e ve askeriyeye yapıldığını iddia ettiler. Oysa şartnamede yapılması gereken yolun adresi bellidir, belediye kendi görev ve yetkisi dahilindeki işlerin ihalesine çıkar. Diğer kurumların da kendi satın alma birimleri vardır, ihaleye tedarik birimleri vardır. Bunun tabii biz doğruluğunu tespit edecek bir bilgiye sahip değiliz ama firma sahibinin beyanı bu yönde olduğu için biz herhangi bir geçici kabul ya da kesin kabul işlemi yapamadık. Dolayısıyla da herhangi bir ödeme yapamayacağımızı kendilerine beyan ettik.

“YAZILI TALİMAT VAR DEDİLER, SÖZLÜ TALİMATA ÇEVİRDİLER”

Burada özellikle firma sahiplerinin iddiası önce yazılı bir talimatla aslında belediyenin ihaleye çıktığı yer değil, MİT’in ve askeriyenin içindeki bir yerin yaptırılmak istendiğine dair yazılı talimat olduğunu söylediler dosyada. Biz bunu istediğimizde tabii dosyada böyle bir evrak olmadığını beyan ettik. Onlar da bu sefer sözlü talimat olduğunu söylediler, belediye başkanının sözlü talimatıyla bunu yaptıklarını söylediler.

Son olarak da bu konuyla ilgili bir yer değişikliği ihalelerde adres değişikliği işlemi yapıldığını söylediler ama buna dair de herhangi bir evrak beyan etmedikleri için bizim nezdimizde belediyenin çıktığı ihaledeki adres neresiyle buranın yapılması gerekiyor. Bu yol yapılmadığı müddetçe de bir ödeme yapılması zaten usulsüzlük oluşturacaktır. Yani bu gerçekten böyle bir başka adreste yapma olayı var mıdır, yoksa müteahhit firmanın konu araştırılmasın diye ortaya attığı bir iddia mıdır, onu tabii bizim tespit etme imkanımız yok.”

Bilgen bu örnek olayla ilgili CİMER ve teftiş birimleri tarafından bir inceleme başlatılması gerektiğini, konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

BİLGEN KAYIP MALZEMELERİ ARIYOR

Belediye tarafından satın alınan ancak demirbaş listesinde yer almayan malzemelere işaret eden Bilgen şöyle devam etti:

“Açık ve net olanlardan birisi Kent Konseyi’nin malzemeleri. Bunlar demirbaş kaydına da girilmemiş, çünkü Kent Konseyi hiç çalışmamış 5 yıl boyunca. Sadece ilk toplantısını yapmış. İlk üç ay içerisinde toplanmış, sadece bir müdür görevlendirmesi yapmışlar. Sonrasında da belediyeden fatura keserek belediye birtakım satın almalar yapmış. Büro malzemeleri almış, ev eşyaları almış, farklı malzemeler almış, Kent Konseyi için alınmış bunlar ama Kent Konseyi’nin demirbaşında böyle bir malzeme gözükmüyor.

“BİR İDDİAYA GÖRE BUNLAR TUTANAKLA BAŞKA BİRİLERİNE BAĞIŞLANMIŞ”

Bir iddiaya göre bunlar tutanakla başka birilerine bağışlanmış. Gerçekten doğru mu, değil mi onu bilmiyoruz, biz şu anda malzemeleri bulmaya çalışıyoruz, o dönemin yöneticilerine ulaşmaya çalışıyoruz ve onların bir beyanı bir savunması var mı o doğrultuda yani belediyenin kayıp olan faturalı ama mutlaka demirbaşta gözükmesi gereken malzemelerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşmış olduk.

“PARK OYUN MALZEMELERİ VAR HENÜZ ULAŞAMADIĞIMIZ, SU DEPOLARI VAR”

Bunlar sadece Kent Konseyi’ndeki şeyler. Bunların dışında da muhtemelen başkaca da kayıplar var. Park oyun malzemeleri var henüz ulaşamadığımız, su depoları var yani su tankerleri daha doğru bir ifadeyle yani Kars’ta su kesintileri sırasında su depolanan tankerler var kayıp olan. Yani bu malzemeler bunlar tabii beyaz eşya ve mobilya, tabii eski faturalar sonuçta 3 yıl 4 yıl önce alımı yapılmış malzemeler bunlar. Kent Konseyi’ndeki çalışanlara sorduğumuzda bu malzemeleri hiç görmediklerini söylüyorlar.

“BAŞKA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ÖZEL ADRESLERİNE ULAŞTIRILMIŞ”

Belli ki muhtemelen satın alınmış, hiç belediyeye ya da Kent Konseyi’ne teslim edilmemiş, başka üçüncü şahısların özel adreslerine ulaştırılmış, iletilmiş muhtemelen durum böyle gözüküyor. Ulaşamazsak suç duyurusunda bulunacağız ya ihaleler usulsüzdür, satın almalar gerçekleşmemiştir, ödeme yapıldığı halde fatura kesildiği halde ya da malzeme alınmış bir başkasına bu malzemeler aktarılmıştır.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin