Aydın Doğan’ın Yatırım Bankası’na faaliyet izni çıktı

Sedat Peker’in açıklamalarıyla Doğan Medya’nın nasıl el değiştirdiği ortaya çıkarken, bir yıl önce gündeme gelen Doğan Yatırım Bankası AŞ’ye (D Yatırım Bankası) onay çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), D Yatırım Bankası’na faaliyet izni, MUFG Bank Turkey’e ise faaliyet genişletme izni verdi.

Doğan Holding’in iştiraki D Yatırım Bankası, 19 Mart 2020’de BDDK’den kuruluş onayı almıştı. Banka 200 milyon TL başlangıç sermayesiyle Haziran 2020’de İstanbul Ticaret Sicili’ne kaydettirilmişti.

BDDK’nin Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Kurul kararına göre, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10. maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda, D Yatırım Bankası’na faaliyet izni verildi.

Bankacılık Kanunu’nun 10. maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi, kuruluş veya Türkiye’de şube açma izni alan bankaların, Kurul’dan ayrıca faaliyet izni alması şartını kapsıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin