Ayder Yaylası’nda bilirkişi keşfine katılan hâkim vatandaşlara parmak sallayıp tehdit etti: ‘Aldırırım seni’

Rize Ayder Yaylası’ndaki imar planıyla ilgili vatandaşların açtığı davada bilirkişi keşfine katılan hakim, toplanan vatandaşlara parmak sallayarak “İşiniz gücünüz şov yapmak” diyerek bağırınca vatandaş tepki gösterdi. Hâkimin, “Saygısızlık yapma, aldırırım seni…” sözlerine vatandaşlar “Biz halkız, bize parmak sallayamazsınız…” diye karşılık verdi.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi ve Ayder Yaylası’nda bazı alanların imara açılmasına karşı halkın açtığı 4 ayrı davanın bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif sırasında mahkemenin hâkimi ile Ayderliler arasında tartışma yaşandı. Hâkimin “Şov yapıyorsunuz” dediği Ayderliler, “Topraklarımızı koruyoruz davacı tarafız, siz şov yapıyorsunuz” diye tepki gösterdi. Hâkim ise “Saygısızlık yapma, aldırırım seni” karşılığını verdi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilen Ayder Yaylası’nda bazı alanların imara açılmasına ilişkin 4 ayrı davanın keşfi, önceki gün yapıldı.

Bir günde tamamlanan keşfe Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden 6 kişinin oluşturduğu bilirkişi heyetinin yanı sıra duruşmanın yapılacağı Rize İdare Mahkemesi görevli hâkimi ile avukatlar Yakup Okumuşoğlu ve İbrahim Demirci, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Kaplıca Köyü Muhtarı İbrahim Topal ve çok sayıda davacı katıldı.

‘BİZ VATANDAŞIZ, BİZE PARMAK SALLAYAMAZSINIZ’

Bilirkişi heyetinin keşif yapacağı alana yöneldiği sırada Ayderliler ile hâkim arasında gerginlik yaşandı.

Hâkimin avukat ve halka yönelik olarak “İşiniz gücünüz şov yapmak” söylemine davacı Ayderliler tepki gösterdi.

Bir kişi, “Siz şov yapıyorsunuz. Bize bağıramazsınız biz davacı yurttaşlarız bize bağırmaya hakkınız yok” ifadelerini kullandı. Görevli hâkimin aracın içerisinden “Saygısızlık yapma, aldırırım seni” diyerek parmak sallaması, tepkilerin artmasına neden oldu.

Eski Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Melek, “Biz halkız, bize şov yapıyorsunuz diyemezsiniz biz davacıyız, halkız” diyerek tepki gösterdi. Bir kadın ise “Biz vatandaşız, bize parmak sallayamazsınız” dedi.

Bu tartışmaların ardından davanın avukatları görevli hakimle uzun süre konuşup ikna ettikten sonra heyet yoluna devam etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin