Ayçiçek yağı durdurulamıyor; 2 ayda 5 kez zamlandı

ÖZEL HABER | YUSUF DERELİ  

Ayçiçek yağındaki fiyat artışının önü alınamıyor. BİM’de satılan en ucuz ayçiçek yağına iki ayda tam 5 kez zam geldi. Eylül ayının sonunda fiyatı 64,90 TL olan 5 litrelik ayçiçek yağı şu anda 89,90 lira. İki ayçiçek yağına 25 lira (yüzde 38) zam geldi. 3 gün önce 25,50’den satılan 5 kiloluk unun fiyatı ise 30 lira 90 kuruşa çıktı.

Artan döviz kuruna bağlı olarak TL’deki değer kaybının hızlanması vatandaşların alım gücünü de eritti. Ekonomistlere göre kasım ayı enflasyonu beklenenin çok üzerinde gelecek. Foreks’in 17 banka/kurum ekonomisti ile düzenlediği ankete göre, TÜFE’de Kasım ayı ortalama tahmin yüzde 3 civarında.

KASIM AYI ENFLAYONU YÜZDE 5’İ AŞABİLİR Mİ?

Ancak bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu’nun sosyal medya hesabından önceki gün yapılan paylaşım endişeleri daha da artırdı. Söz konusu paylaşımda “Fiyatlar genel seviyesindeki değişim hızı olağan artışın üstünde seyrediyor.” ifadeleri kullanıldı. Kasım ayındaki gerçek enflasyon verisinin yüzde 5’in bile üzerinde gelmesi sürpriz olmayacak.

AYÇİÇEK YAĞI DURDURULAMIYOR

Geçtiğimiz hafta yaşanan kur şoku bir çok ürünün zamlanmasına neden oldu. Market çalışanları artık etiketlere yetişemiyor. Bir çok marketin artık ürünlere etiket bile yapıştırmadığı belirtiliyor.

Fiyatı en fazla ürünlerin başında ayçiçek yağı geliyor. 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı sadece 2 yıl önce 35 TL civarındaydı. Bugün en ucuzu 90 liradan başlayan yağın fiyatı, 140 liraya kadar çıkıyor.

BİM’de satılan en ucuz ayçiçek yağı 2 ayda 5 kez zamlandı. Eylül ayının sonunda 64,90 TL olan ayçiçek yağı, ekim ayında 69,90’a çıktı. Ardından neredeyse 10 günde bir zamlandı. Önce 74,50, ardından 82 TL olan yağ, geçtiğimiz hafta ise 84 lira 50 kuruşa satıldı. En son önceki gün aynı yağın fiyatı 89,90 TL’ye çıktı.

UN DA ZAMLANDI

Fiyatı artması beklenen ürünlerden biri de un. BİM’de 3 ay önce 22 lira olan un, geçtiğimiz ay 25 lira 50 kuruştan satılıyordu. Ancak önceki gün  o da zamlanarak fiyatı 30 lira 90 kuruşa yükseldi. Unun fiyatı da 3 ayda yüzde 40 zamlanmış oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin