Viyana’da terör saldırısı: ‘Ölü ve yaralılar var’

Avusturya’nın başkenti Viyana’da polis, Twitter’dan yaptıkları paylaşımda şehir merkezinde ateş açıldığını ve çok sayıda yaralının bulunduğunu aktardı.

Polis, halka toplu taşıma araçlarından ve açık alanlardan uzak durma çağrısında bulundu.

Viyana’da kurtarma ekipleri sözcüsü birkaç ölü ve yaralı olduğunu ise doğruladı. Saldırının 6 farklı alanda gerçekleştirildiği aktarılıyor.

Saldırıya karışan iki teröristin bulunduğu birinin intihar bombacısı olduğu aktarılıyor. Kendini havaya uçuran saldırganla birlikte 7 kişinin öldüğü ifade ediliyor.

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, ORF TV’ye yaptığı açıklamada saldırıda birden fazla failin olduğunu ifade etti.

Nehammer, “Bu bir terör saldırısı.” ifadesini kullandı.

Görüntülerdeki kişinin saldırgan olduğu belirtiliyor

APA haber ajansı İçişleri Bakanlığına dayandırdığı haberde ise, saldırıya ilişkin bir şüphelinin gözaltına alındığını aktardı. Daha sonraki açıklamada ise bir saldırganın öldürüldüğünü ve diğerinin kaçmakta olabileceğini söylendi.

Çatışmalarda ayrıca bir polisin vurulduğu ve durumunun ağır olduğu belirtildi.

Söz konusu videoda Türkçe bağırışlar dikkat çekiyor. Gelen seslerde: “Çıkma çıkma ben vuruldum çıkma” ifadeleri yer alıyor.

Avusturya’da yayın yapan Kronen Zeitung gazetesi, saldırının Schwedenplatz bölgesindeki bir sinagog yakınında gerçekleştiğini bildirdi.

Viyana Polisi çok sayıda polisi olay yerine sevk etti. Reuters’ın haberine göre, polis sözcüsü, konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Saldırıya tepkiler

Saldırıya aralarında çok sayıda ülke tepki gösterdi ve kınama mesajı yayımladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Fransa’dan sonra dost bir ülke saldırıya uğradı. Bu bizim Avrupa’mız. Düşmanlarımız kiminle uğraştıklarını bilmeli. Pes etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Toplumlarımızı bölmeyi amaçlayan nefrete izin vermeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ise saldırıyı kınayarak, “Avusturya ile beraberiz” mesajı paylaştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturyalı mevkidaşı Sebastian Kurz’u arayarak dayanışma mesajını ilettiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter üzerinden attığı mesajda, “Terörün her türüne karşı Avusturya’nın yanındayız. Terör belasına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin