Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti

Hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması açılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz görevinden istifa etti. Kurz, başbakanlık koltuğuna da Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’in oturmasını teklif etti.

Kurz ve dokuz kişi hakkında açılan soruşturma kapsamında 6 Ekim günü 34 yaşındaki Kurz’un ofisine ve koalisyon hükümetindeki muhafazakar Avusturya Halkın Partisi (ÖVP) binasına polis baskın düzenlemişti.

Kurz, hükümetin gelirlerini ÖVP’nin propagandasını yapması için bir bulvar gazetesine rüşvet olarak verdiğine yönelik iddiaları reddediyor. Hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması başladıktan sonra Avusturya’daki koalisyon hükümeti, küçük ortak Yeşiller Partisi’nin baskısı altında kalmış ve dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.

BBC’nin aktardığına göre, Yeşiller Partisi, Kurz’un başbakanlık koltuğuna “artık uygun olmadığını” söylemiş ve ardından muhalefet partileriyle görüşmelere başlamıştı. Görüşmelere katılan partiler, Kurz’un istifa etmemesi halinde gelecek hafta güven oylamasına gitmeyi planlıyordu.

Yeşiller Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, Kurz’un istifasını memnuniyetle karşıladıklarını duyurarak “Sayın Schallenberg ile çok yapıcı bir ilişkimiz var, kendisiyle çalışmaktan memnuniyet duyarım” dedi.

Kurz, istifasını açıklarken “Şu an ihtiyaç duyduğumuz şey istikrar. Bu kördüğümü çözmek ve kaos çıkmasını engellemek için çekilmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Kurz, partisinin lideri olarak kalacak. Parlamentoda da parti lideri olarak yerini koruyacak: “İlk ve en önemli iş olarak, bir yandan da, elbette ki bana yönelik iddiaların yanlışlığını kanıtlayacağım.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin