Avukatlar hukuk danışmanlığı sitesi açtı

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP’nin başlattığı cadı avından avukatlar da nasibini aldı. Gözaltına alınan veya tutuklananlar kendilerini savunacak avukat bulamıyor.

Yüzlerce avukat hakkında hizmet hareketine yakın olduğu bahanesiyle gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldı. Bir kısmı yakalanıp cezaevine atıldı bir kısmı da kaçak duruma düştü.

Bu durumdan hareketle bir grup hukukçu tarafından hazırlanan www.yargiicinadalet.com isimli internet sitesi hukuki desteğe ihtiyaç duyanlar için hizmet vermeye başladı. Sitede başta OHAL Kararnameleriyle mesleğini kaybedenler olmak üzere, gazeteciler, işadamları için ilk derece mahkemelerinden Anayasa Mahkemesi ve AİHM’e kadar her aşamada ihtiyacı olan hukuki bilgiler detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Site yöneticileri amaçlarının ‘Kötü muameleye tabi tutulan, yakınları ve avukatları ile görüştürülmeyen, ve haksızlığa uğrayan herkesin haklarını arayabilmesi ve yapılan hukuksuzluklara ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmaları içerisinde hesap sorabilmeleri için gerekli bilgileri maddi hiçbir karşılık beklemeksizin herkesle paylaşmak’ olduğunu belirtiyor. Avukatlar mağdurların @yargiicinadalet Twitter adresini de takip edebileceğini söylüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin