Avrupa’nın Yargıç, Baro ve Gazeteciler Birlikleri’nden çağrı: Hakim-savcı, gazeteci ve avukatları derhal serbest bırakın

 

Avrupa Yargıçlar Birliği (EAJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi (CCBE) Türkiye’de avukatlara, gazetecilere, hakim ve savcılara yönelik zulmü bir bildiri yayınlayarak kınadıklarına açıkladı.  Yargı bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün acilen sağlanması, tutuklu hakim –savcı, avukat ve gazetecilerin derhal salıverilmesi ve üstlerindeki baskıların sonlandırılması çağrısında bulundu.

5 Nisan Çalışan Avukatlar günü vesilesiyle yayınlanan ortak açıklamada, “15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra  çıkarılan 21 Kanun Hükmünde Kararname ile insan hakları ve hukukun üstünlüğü ciddi manada yok edilmiştir.” dendi. Binlerce hakim ve savcının, yüzlerce avukat ve gazetecinin  gözaltına alındığı, tutuklandığı ve işsiz kaldığı hatırlatılarak, yaygın şekilde sansür uygulandığı ve yüzlerce sivil toplum kuruluşunun bu baskılar altında kapatıldığına dikkat çekildi. Avrupa genelinde 45’ten fazla ülke ve yüzbinlerce üyeye hitap eden üç büyük kuruluşun açıklamasında, 2 binden fazla hakim ve savcının, 150’den fazla gazeteci, 350 avukatın tutuklandığı, mal varlıklarına el koyma kararlarıyla arkalarında bıraktıkları ailelerinin de mağdur edildiği bildirildi.  KHK’lar ile hak ihlallerinin arttığı, avukat müvekkil görüşmelerinin kayıt altına alındığı ve gizliliğinin ihlal edildiğine dikkat çekildi.

Üç kuruluş bildirinin sonunda şu çağrılarda bulundu:

Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi,

İfade ve medya özgürlüğünün garanti altına alınması,

Bütün vatandaşların avukatlara ve yargıya erişim hakkının garanti altına alınması,

Uluslararası anlaşmalar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ‘nin garanti altına aldığı insan hakları ve uluslararası sözleşmelere uyması,

Hukukun üstünlüğü ve demokrasinin yerine getirilmesi,

Hakim, savcı, gazeteci ve avukatların mesleklerinden dolayı yargınmasına son verilmesi,  bu çevrelerin üzerindeki  yargılama baskısının sona erdirilmesi.

Açıklamanın İngilizce çağrı metni şöyle:

Joint statement by lawyers, judges and journalists on the ongoing crackdown on the rule of law in Turkey

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin