Avrupalılar Türkiye’yi , Rusya ve Çin’den daha ciddi bir ‘tehdit’ olarak görüyor

Avrupa’da yapılan geniş çaplı bir anket Avrupalıların Türkiye’yi Rusya ve Çin’den daha büyük bir tehdit unsuru ve sorun olarak gördüğünü ortaya koydu. Ankete katılanlardan yüzde 26’sı göre Türkiye ‘düşman’ ülke. Türkiye’yi müttefik olarak görenlerin oranı ise sadece yüzde 4.

Düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) tarafından hazırlanan bir rapor için yapılan anket Covid-19 pandemisi sırasında Avrupa Birliği’ne olan güvenin azaldığını da ortaya koyuyor. Başta Almanya (yüzde 55), Fransa (yüzde 62) ve İtalya (yüzde 57) olmak üzere halkın çoğunluğu AB’nin ‘arızalanmış’ olduğunu ancak yine de hala gerek Covid-19 gerek diğer uluslararası krizler için gerekli bir araç olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de salgındaki kötü performansa rağmen küresel bir aktör olabilmek adına üyeler arasında daha fazla işbirliği olması destek buluyor.

Araştırmaya göre Türkiye, Avrupalılar tarafından ‘düşman’ olarak görülüyor. Türkiye’yi ne olarak gördüklerine dair soruya Avrupalıların yüzde 26’sı ‘düşman ülke’, yüzde 4’ü ‘müttefik’, yüzde 15’i ‘rakip ülke’, yüzde yüzde 30’u ise ‘bilmiyorum’ cevabı veriyor. Türkiye’yi önemli bir ortak olarak görenlerin oranı ise sadece yüzde 25!

Ankete göre Çin ve Rusya bile Türkiye’den daha az ‘tehdit ve sorun’ olarak görülüyor. Buna göre Çin’i düşman olarak görenlerin oranı yüzde 12. Aynı şekilde Rusya’yı düşman ülke olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 17. Rusya, Avrupalıların yüzde 7’sine göre ‘müttefik’.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin