Avrupa’da yasak Türkiye’de serbest

HABER | YUSUF DERELİ

2021 yılından itibaren Avrupa’da araçların CO2 emisyon oranı 95 gr/km‘nin altına gimek zorunda. Buna uymayan markalara çok büyük cezalar kesilecek.

Suzuki Jimny ve Vitara ile  Jeep’in Grand Cherokee modelleri emisyon değerleri nedeniyle Avrupa’da satışa sunulması tehlikeye girdi.

Hollanda Araç Otoritesi, AB regulasyonlarına göre Jeep markasının özellikle Grand Cherokee’nin dizel motorlu versiyonunda emisyon kuralını çiğneyen bir yazılım olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini açıkladı. Buna ek olarak Avrupa’da en çok tercih edilen SUV’lerden olan Suzuki Jimny ve Vitara’nın, dizel motorlu versiyonun da aynı durumda olduğunu belirtti.

Avrupa’da emisyona takıldılar

Her iki markanın modelleri emisyon değerine bakılmayan Türkiye’de satışa sunuluyor. 1.5 atmosferik benzinli motora sahip 4*4 özellikli Jimny’nin emisyon değeri, markanın internet sitesinde 170 gr olarak görülüyor. AB standartlarının çok çok üzerinde. Vitara’nın emisyon değeri ise 141 gr. Vitara’nın fiyatı 172 bin liradan başlıyor. Jimny’nin başlangıç fiyatı ise 228 bin TL.


Yeni SUV 2008’in fiyatları belli oldu

Fransız otomotiv devi Peugeot’un yeni B segment SUV’u 2008’in fiyatları açıklandı. Buna göre meraklılarının heyecanla beklediği otomobilin başlangıç fiyatı 150 bin liradan başlıyor. En dolu modeli GT-Line 1.5 BlueHDİ modelinde fiyat 230 bin liraya kadar çıkıyor.

Yeni SUV 2008, ‘Unboring the Future’ mottosuyla sürüş keyfi odağını devam ettiren Peugeot’nun ultra modern bir yorumu olarak tüketiciler ile buluşuyor. Yeni SUV 2008, boyutlarıyla gerçek bir SUV duruşu ortaya koyarken güçlü ve özgün tasarımı ile dikkat çekiyor.

29 Ocak 2020 tarihi itibariyle Peugeot Yetkili Satıcıları’nda yerini alacak olan yeni Peugeot SUV 2008’de iki motor seçeneği bulunuyor. Benzinli ünite 1,2 CC’lik turbo. 130 HP güç üretiyor. Dizel tarafında ise 1,5’lik Blue HDİ görev yapıyor. O da benzinli kardeşi gibi 130 HP güç üretiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin