Avrupa’da ‘bir ümittir Ramazan’ akşamı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi Avrupa’daki Müslümanlar da Ramazan ayını sevinçle karşıladı. Amsterdam’da düzenlenen ‘Avrupa’da bir ümittir Ramazan’ temalı iftar programına ilgi büyük oldu. Üniversite salonundaki etkinliğe Müslümanların yanı sıra farklı dinlere mensup davetliler de katıldı.

Batı ve doğu müziğinden örneklerin sunulduğu gecede müzik dinletisi eşliğinde ebru sanatı tanıtıldı. Yapılan konuşmalarda Ramazanın kardeşlik, barış ve ortak yaşama katkı sunduğu vurgulandı. Çok güzel bir iftar akşamı yaşadıklarını belirten Yazar Cees Buys, “Bu kadar güzel bir akşamda farklı ülkelerin tüm kesimlerinin bir arada olması beni gerçekten son derece memnun etti. Bu akşamdan çıkarılacak ders, insana saygı, sevgi ve tolerans idi. Katılan herkese çok müteşekkiriz.” dedi.

Ramazan iftarında olmaktan son derece memnun olduğunu kaydeden Patricia Huion, şunları anlattı: “Burada olmaktan onur duydum. Ramazan ayının bu şeklini göstermeniz mükemmel! Çok güzel insanlarla görüştük ve tanıştık. Yemekler çok lezzetliydi, misafirperverlik hat safhada idi ve çok güzel cümleler duyduk bu akşam. Bütün herkes bu cümleleri yaşasa, zannediyorum dünya tekrar bütünleşmiş olurdu.” İftar Programına katılan Bayan Annie de, “Bu iftarlar bir araya gelmek için güzel bir vesile, bugün emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu davete katıldığım için çok mutluyum. Kendim ebru yaptım ve bundan da büyük keyif aldım.” ifadelerini kullandı.

‘YENİDEN FITRATA DÖNMEK ZORUNDAYIZ’

Kin ve nefretin insanlara bir şeyler getirmeyeceğine işaret eden Sema ustası Abdulkadir Dikici ise herkese Ramazanı dolu dolu geçirme çağrısı yaptı: “İnsanlar beraber yaşama sanatını başarmak zorundalar. Bu da sevgi ile olur. Sevgi hepimizi birleştiren bir oksijendir. Sevgisizliğin, nefretin ve kinin ne kadar bedeller ödediğini dünyanın farklı coğrafyalarında görüyoruz. Avrupa’da bunu acı acı yaşadı. Yeniden fıtrata dönmek zorundayız. Yeniden sevgiyi keşfetmek zorundayız. Yeniden Allah’ı sevme, Allah tarafından sevilme, dolayısıyla bir sevgi atmosferi ailesi oluşturmak zorundayız. Ramazan ve iftar sofralarını bunlara bir vesile kılıp bunu başarmak zorundayız. İkram etmek muhteşem bir şey. Bu gün burada bunlara yapıldı. Sofralarımız geniş tutmalıyız. Ramazanı dolu dolu yaşayarak farklı etkinlikler ile Avrupalı dostlarımızı buralara getirmeliyiz. Sema insanları bir arada buluşturan çok güzel bir etkinlik. İçerisinde musiki var. İçerisinde ruh var. Sanat var. Sema bin yılları aşan bir manevi program.her yerde önemli bir teveccüh görüyor. Bizlerde Allah rızası ile bunu manevi bir hava ortamında yaparak insanların gönüllerini kazanmak istiyoruz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin