Avrupa, toplumdan izole hayatlara çare arıyor

Avrupa’da on binlerce kişi kendilerini toplumdan izole ederek yaşam sürüyor. Sosyal sorumluluk kurumları bu duruma tez zamanda çare bulunması için yetkili makamlara çağrıda bulunuyor.

Son olarak Hollanda genelinde faaliyet gösteren, Belediye Sağlık Daireleri’nin (GGD) Rotterdam kentinde yaptığı araştırmanın sonuçları da bu vahim durumu gözler önüne serdi.

Hollanda’nın en büyük ruh sağlığı merkezlerinden biri olan Antes yetkilileri tarafından açıklanan sonuçlara göre, elektrik, gaz ve su olmayan evlerde 5 yıldır yaşayan çok sayıda aile var. Araştırmayı yaparken ‘ciddi sorunlarla’ karşılaştıklarını belirten yetkililer, meselenin boyutlarını anlatırken, iki odalı evde fare ve haşaratlarına arasında yaşayan 8 çocuklu bir annenin örneğini verdi.

RUH SAĞLIĞI GÖREVLİLERİ SAHADA İNSANLARA DESTEK ARAYIŞINDA

Uyuşturucu bağımlısı ve psikolojik sorunları olan insanlarla karşılaştıklarını  belirten Antes sözcüsü Koen Burgerhout, bu sorunlara ivedi şekilde çözüm bulunması gerektiğini vurguladı ve sağlık sistemlerinin gözden geçirilmesini istedi. Burgerhoit, tüm Avrupa’nın problemi olan izole hayatların tespiti için yapılan araştırmanın neticesine ilişkin şu bilgileri verdi: “Sorunlarını umursamayan veya sorunları olduğunun farkında olmayan insanlar olduğu gibi sıkıntılarını söylemekten çekinen, korkan insanlarda var. Bazıları ise dertlerini yine kendileri çözmek istiyor ve bunun için yardım talep ediyor. Bu sebeple Ruh Sağlığı Bakımı görevlilerinin yeniden sahaya inerek bu insanlara gerekli desteği sağlamalıdır.’’

MURAT KANİ, ROTTERDAM

izole hayat

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin