Avrupa sandık başında

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Avrupa ülkeleri, bugün Avrupa Parlamentosu üyelerini seçmek için sandık başına gidiyor. Tüm sandık istasyonları 07:30’dan itibaren seçmenlerin oy kullanmaları için hazırlandı.

Oy kullanma bu işlemi akşam saat 21:00’e kadar sürecek.

TİMMMERMANS: AP KOMİSYON BAŞKANI OLMAK İSTİYORUM

Avrupa’daki Sosyal Demokratların ‘sivri adayı’ olan Avrupa Komisyon Üyesi Frans Timmermans oyunu Hollanda’nın Heerlen şehrinde kullandı. Bölgesel, ulusal ve uluslararası basın Frans Timmermans’ın oy kullandı sandıkta yerini aldı. Burada kısa bir açıklama yapan AP Komisyonu Üyesi Timmermans, “AP seçimlerinde  ilk defa kendime oy kullanıyorum. Avrupa Komisyonu Başkanı olmak istiyorum ve B planım yok.” dedi.

İNGİLTERE İSTEKSİZ SEÇİME GİDİYOR

İngiltere’ de belki isteksizce bugün sandık başına gidiyor. Bu oylama turu için Brexit’i tamamlamak mümkün olmadığından, ülke seçim yapmak zorunda kaldı. Medya sandıklara fazla ilgi göstermiyor. İngiltere gazetelerin ön sayfalarında neredeyse tamamı Başbakan Terrasa may’ın  Mayıs ayındaki devam eden Brexit mücadelesinden bahsediyor.

DOKUZUNCU KEZ AP İÇİN SANDIK BAŞINDA OLUNULACAK

23 – 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında (23 Mayıs’ta Hollanda’da) Avrupa ülkelerinde kendilerini temsil edecek olan Avrupa Parlamentosu üyelerini belirlemek için seçime sandık başındalar. Tüm Avrupa Birliğine üye devletlerinin sakinleri,  beş yıl süre ile kendilerini temsil edecek Mayıs 2019 AP seçimleri ile  dokuzuncu kez seçime gitmiş olacaklar. Seçmenler Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında Avrupa Birliği’ndeki temsilcilerini doğrudan seçecekler..

375 MİLYON AB ÜLKESİ SEÇMENİ OY KULLANACAK

Avrupa seçimleri her beş yılda bir yapılıyor. Oy kullanmasına izin verilen yaklaşık 375 milyon seçmen var. Bir sonraki parlamentonun ne kadar büyük olacağı henüz kesin değil. Şu anda Avrupa Parlamentosunda  751 sandalye var.

AP seçimlerinde kimler oy verebilir?

AP seçimleri için on sekiz yaşından büyük tüm Avrupa Birliği vatandaşları  oy kullanabilecekler. Seçmenler bu seçimde  2 defa oy kullanabiliyor. Hollanda’da oy kullanmayı seçerseniz, belediyenize kayıt olmalısınız. Kendi ülkenizde oy kullanmayı seçerseniz, elçililiğiniz ile iletişime geçmeniz gerekli.

Avrupa siyasi grupları

Seçimler sırasında ulusal bir siyasi parti için oy kullanıyorsunuz. Avrupa Parlamentosu’nda, bu partiler sekiz Avrupa siyasi grubunun bir parçası. Bu gruplar milliyet temelinde değil politik renkte oluşturuldu. Avrupa siyasi grupları, Hollanda’dakilerden daha geniş. Hollanda’da Liberal Parti VVD ile Demokrat  D66 arasında belirgin bir fark vardır. Fakat Avrupa seviyesinde her iki taraf bir grubun altında, yani ALDE (Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı) altındadır.

Bunların hepsi sekiz Avrupa siyasi grubudur:

Avrupa Halk Partisi (Hıristiyan Demokratlar)
Sosyalistlerin ve Demokratların İlerici İttifakı
Avrupa için Liberaller ve Demokratların İttifakı

Yeşiller Grubu / Avrupa Serbest İttifakı
Avrupa Muhafazakarları ve Reformcuları
Avrupa Birleşik Sol / Kuzey Yeşil Sol
Özgürlük Avrupa’sı ve Doğrudan Demokrasi

Uluslar ve Özgürlükler Avrupa’sı

Sekiz Avrupa siyasi grubuna ek olarak, bir siyasi gruba üye olmayan bağımsızlar  ayrı bir grup altında adlandırılıyorlar.

BİR KİŞİ KENDİSİ İLE BİRLİKTE 3 OY KULLANABİLİYOR

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçmenler, evlerine ulaşan oy  pusulaların arkasındaki yetki bölmesini doldurarak başkalarına da vekalet verebilecek. Bir seçmen, kendisi ile birlikte en fazla 3 oy kullanma hakkına sahip. Bu nedenle seçime katılımı ve ilgiyi arttırmak hedefleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin