Avrupa Parlamentosu’ndan Türkiye’ye çağrı: Siyasi tutukluları serbest bırakın

Avrupa Parlamentosu (AP), Koronavirüs’a salgınının etkisiyle Meclis’te bu hafta görüşülmeye başlayacak olan ‘infaz ve ceza indirimi düzenlemesi’ ile ilgili Türkiye’ye çağrıda bulundu. Parlamento ayrım yapılmadan herkesin serbest bırakılmasını istedi.

AP’nin Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AP’nin AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky tarafından yapılan açıklamada infaz düzenlemesinde ortaya çıkabilecek ayrımcılığa dikkat çekildi. Politik suçlardan dolayı cezaevlerinden bulunan binlerce kişiyi tahliye tedbirlerinde muaf tutmanın bu kişiler için haksız bir muamele ve ağırlaştırılmış bir ceza olacağı aktarıldı.

İkili yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: “Türkiye’de halihazırda yüzlerce gazeteci, avukat, yargıç, savcı, politikacı, akademisyen, insan hakları savunucusu, sanatçı ve herhangi bir şiddet eylemi veya suç işlediğine dair kanıt olmadan cezaevinde bulunan yüzlerce gazeteci, avukat, yargıç, savcı, politikacı, akademisyen, sanatçı ve diğerleri bulunmaktadır. Onları erken tahliye tedbirlerinden muaf tutmak ağırlaştırılmış bir ceza ve haksız haksız muameleyi temsil edecektir.”

“Türk makamlarını BM Yüksek Komiseri tarafından yapılan çağrıyı izlemeye ve sadece eleştirel veya muhalif siyasi görüşleri ifade ettiği için tutuklanan herkesi serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin