Avrupa Konseyi’nden OHAL açıklaması: Bitmesi olumlu, mevzuatlar da sözleşmeleri uyumlu olmalı

AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iki yılı aşkındır kalıcı hale getirerek her türlü hukuksuzluğa zemin hazırladığı OHAL’in kağıt üstünde de olsa bitişine Avrupa ve dünyadan uyarı ve destek açıklamaları geldi. Avrupa Konseyi bu gece sona erecek olan OHAL’in tekrar uzatılmamasının memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Sözcüsü Daniel Holtgen, Avrupa Konseyinin sürekli olarak OHAL’in kaldırılması yönünde çağrıları olduğunu anımsatarak, “OHAL süresinin tekrar uzatılmamasından ve bu sürecin sona ermesinden memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Avrupa Konseyinin terörle mücadele kapsamında hazırlanan kanun tasarılarının farkında olduğunu aktaran Holtgen, “Genel Sekreter Thorbjorn Jagland, bu çerçevede düzenlenen tüm mevzuatın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle uyumlu olması gerektiğini kaydetmektedir.” diye konuştu.

Holgten, Avrupa Konseyinin Türkiye’ye gerekli desteği sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun da hızlı şekilde başvuruları değerlendirmeye devam etmesi gerektiğinin altını çizen Holgten, bu şekilde başvuruların gözden geçirilebileceğini ve kararların verilebileceğini sözlerine ekledi.

BM: HAKLARIN KORUNDUĞU BİR İKLİM GÖRMEK İYİ OLUR

Öte yandan  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, OHAL’in tekrar uzatılmaması yönündeki karar hakkında, “Tüm temel hakların korunduğu bir iklim oluşturulduğunu görmek iyi olur.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin